The effect of radish (raphanus sativus) derived exosomes on osteoarthritis
The effect of radısh (raphanus satıvus) derıved exosomes on osteoarthrıtıs
  1. Tez No: 798117
  2. Yazar: NAZ ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Eklem kıkırdağı kaybı ile karakterize olan osteoartrit, iyi bilinen bir bozulma nedenidir. OA'nın altında yatan patoloji göz önüne alındığında, yaralı kıkırdağın yenilenme yeteneğinin düşük olduğu açıktır. Bu, önerilen eylemin gerekli olduğu anlamına gelir. Eklem kıkırdağının bozulması, subkondral kemikteki değişiklikler ve sinovit bu karmaşık hastalığın ayırt edici özellikleridir. Mevcut OA tedavileri, hastalığın ilerlemesini durdurmak yerine çoğunlukla ağrı ve iltihaplanma gibi semptomları hafifletmeye odaklanır. OA'nin gelişimine katkıda bulunan süreçler söz konusu olduğunda önemli bir bilgi boşluğu vardır. Eklem kıkırdağının hücre dışı matris homeostazı, anabolik ve katabolik yollar arasındaki hassas bir dengeleme eylemiyle kontrol altında tutulur; bu dengedeki anormallikler OA ile bağlantılıdır. Kondrositler, eklemlerdeki kıkırdağı oluşturan özel hücrelerdir. Kollajenler, proteoglikanlar ve kollajen olmayan proteinlerin tümü, hücre dışı matrisi oluşturmak için bu hücreler tarafından sentezlenir. Moleküler ipuçlarına kondrosit yanıtları, hastalığın alanları ve evreleri arasında farklılık gösterir; bu, mekanik stresin ve biyokimyasal değişkenlerin hastalık gelişiminde önemli roller oynadığını düşündürür. Bu bağlamda, tıbbi rahatsızlıkların tedavisinde bitki bazlı ürünlerin kullanımı, bu ürünlerle ilişkili olumsuz etkilerin daha az olması nedeniyle giderek tercih edilen bir seçenek haline gelmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, Raphanus sativus türevli eksozomların osteoartrit için proliferatif, anti-inflamasyon potansiyeli ve protein ve gen ekspresyon seviyeleri üzerindeki kıkırdak spesifik aktiviteleri yukarı regüle ederek osteoartrit tedavisi üzerindeki potansiyel etkilerini incelemektir. Sonuçlarımız, Raphanus sativus kaynaklı eksozomların, IL-1β ve IL-6 ekspresyon seviyelerini düşürürken ve TGF-β'yı indüklerken, OA üzerinde anti-inflamasyon etkisine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu eksozomlar, ana hücre dışı matris bileşenlerini desteklerken OA kondriyosit hücreleri üzerinde proliferatif etkiye sahiptir. Bu bulgulara dayanarak, Raphanus sativus'tan türetilmiş eksozomlar, osteoartrit tedavisi için potansiyel bir terapötik olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis, characterized by articular cartilage loss, is a well-established cause of impairment. Given the underlying pathology of OA, it is clear that injured cartilage has a low ability for regeneration. This means the proposed action is essential. Deterioration of articular cartilage, alterations in subchondral bone, and synovitis are hallmarks of this complex illness. Current OA treatments focus mostly on alleviating symptoms like pain and inflammation rather than stopping the disease itself from progressing. There is a significant knowledge gap when it comes to the mechanism that contribute to the OA development. Articular cartilage's extracellular matrix homeostasis is kept in check by a delicate balancing act between anabolic and catabolic pathways; abnormalities in this equilibrium are linked to OA. Chondrocytes are the special cells that make up cartilage in joints. Collagens, proteoglycans, and non-collagen proteins are all synthesized by these cells to form the extracellular matrix. Chondrocyte responses to molecular cues vary between areas and stages of illness, suggesting that mechanical stress and biochemical variables play major roles in disease development. In this regard, the utilization of plant-based products in the treatment of medical disorders is gradually becoming a preferred option due to the fewer negative effects associated with these items. In this respect, objective of this study to examine potential effects of Raphanus sativus derived exosomes on osteoarthritis treatment by defining proliferative, anti-inflammation potential and upregulating cartilage specific activities on protein and gene expression levels for osteoarthritis. Our results demonstrated that, Raphanus sativus derived exosomes has anti-inflammation effect on OA while decreasing expression of IL-1β and IL-6 levels and inducing TGF-β. Also, these exosomes has proliferative effect on OA chondryocyte cells while promoting main extracellular matrix components. Based on these findings, Raphanus sativus derived exosomes appear as a potential therapeutic for osteoarthritis treatment.