Lojistik üzerine bibliyometrik bir inceleme
Bibliometric study on logistics
- Tez No: 798118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET SÜLEYMAN İRTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gümrük İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında lojistik kavramının literatürde nasıl bir gelişim gösterdiği incelenmiştir. Alanın ne yönde ilerlemekte olduğu, hangi bilim dallarının üzerine yükselmekte olduğunu tespit etmek için co-citation analizi uygulanarak alanın kökleri, enleri, entelektüel yapısı, hangi disiplinlerden beslendiği tespit edilmiştir. 2021 yılına kadar en çok atıf alan 105 makalenin referansları üzerinden yürütülen analiz neticesinde beş farklı grupta çalışmalar kümelenmiştir. 1990'lı yıllarda lojistik alanında çalışmalar yoğunlaşmaya başlarken alanın köklerinin hangi alanlara dayandığı tespit edilmiştir. Alanda yaygın olarak kullanılan yöntemler belirlenmiştir. En çok atıf alan çalışmalar incelenerek ortak özellikleri ortaya konmuştur. Literatürde en sık kullanılan kelimeler tespit edilerek gelecekteki literatür okumalarına başlangıç anahtar kelimeleri olarak belirlenmiştir. Lojistik alanına en çok katkıyı yapan ülkeler tespit edilmiştir. En çok atıf yapılan makale ve dergiler belirlenmiştir. Alanda en çok tanınan yazarlar tespit edilmiştir. Kaynak yönetimi için Mendeley programı kullanılmıştır. Eserlere ve veri tabanlarına erişim Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi üzerinden sağlanmıştır. Çalışma, Microsoft 365 Education Bulut üzerinde tez danışmanı ile senkronize yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the author examines the development of logistics concept in the literature. Co-citation analysis was applied to determine in which direction the field is advancing, and which branches of science it is rising above, and the roots, breadth, intellectual structure of the field, and from which disciplines it feeds. As a result of the analysis carried out on the references of the 105 most cited articles up to 2021, studies were clustered in five different groups. In the 1990s, while studies in the field of logistics began to intensify, it was determined which areas the roots of the field were based on. Commonly used methods in the field have been identified. The most cited studies were examined, and their common features were revealed. The most frequently used words in the literature were determined and determined as the starting words for future literature readings. The countries that contributed the most to the field of logistics were determined. The most cited articles and journals were determined. The most well-known authors in the field have been identified. Mendeley program was used for resource management. Access to the works and databases is provided through the Republic of Turkey National Library. The study was carried out synchronously with the thesis supervisor on the Microsoft 365 Education Cloud System.