Turp (Raphanus sativus) bitkisinin soğanından elde edilen ekstraktın ehrlich assit tümörü üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of extract on ehrlich assite tumor of radish (Raphanus sativus)
  1. Tez No: 598447
  2. Yazar: RABİA TUĞÇE ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kanser vücuttaki hücrelerin kontrolsüz büyümesi ve yayılmasıyla görülen bir hastalık grubudur. Kanser vakaları 21. yüzyılda önemli bir artış göstermiş ve nedeni bilinen ölümler listesinde kalp-damar rahatsızlıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Son yıllarda kanser tedavisinin bilinen tedavi yöntemlerine ek olarak tamamlayıcı ve alternatif tıp teknikleri de hastalar tarafından tercih edilmektedir. Bu yöntemlerden biri de kökenini bitkilerden alan bitkisel tedavidir. Çalışmamızda birçok faydası kanıtlanmış bir bitki olan, antioksidan özelliği olduğu bilinen turp (Raphanus sativus) kullanıldı. Bu çalışmada turp ekstraktının Ehrlich Ascites Tumor (EAT) hücre hattındaki in vitro etkisi araştırıldı. Deneylerde kullanılan EAT hücreleri kontrol, 25 µg/ml, 50 µg/ml ve 100 µg/ml turp gruplarına ayrılarak; 3 ve 24 saat süreyle 37˚C'de %95 nemli %5 CO2'li ortamda kültüre edildi. Sonuçlar Muse Cell Analyzer cihazı kullanılarak okundu. Gruplara Annexin V, hücre döngüsü ve mitotik aktivite analizleri yapıldı. Farklı dozlarda turp ekstratı ihtiva eden kültür ortamında EAT hücrelerinin apopitoz değerleri incelendiğinde, 3 ve 24 saatlik sürelere ait kültür sonuçlarında erken apopitoz, geç apopitoz ve total apopitoz'a ait verilerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. Hücre döngüsü testinde 3 saatlik kültür gruplarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a group of diseases that occur with uncontrolled growth and spread of cells in the body. Cases of cancer have increased significantly in the 21st century and rank second in the list of known deaths after cardiovascular disorders. In recent years, complementary and alternative medicine techniques have been preferred by the patients in addition to the known treatment methods of cancer treatment. One of these methods is herbal treatment, which derives from plants. Radish (Raphanus sativus), which is known to have antioxidant properties, was used in our study. In this study, in vitro effect of radish extract on Ehrlich Ascites Tumor (EAT) cell line was investigated. The EAT cells used in the experiments were divided into control, 25 µg/ml, 50 µg/ml and 100 µg/ml radish groups; This groups were cultured for 3 and 24 hours at 37°C with 5% CO2. The results were read using the Muse Cell Analyzer. Annexin V, cell cycle and mitotic activity analyzes were performed. When the apoptosis values of EAT cells were examined in culture medium containing radish extract at different doses, no statistically significant difference was observed in the data of early apoptosis, late apoptosis and total apoptosis in culture results of 3 and 24 hours. Cell cycle test showed no statistically significant difference in 3-hour culture groups.