A critical approach to narmanli han as a tectonic object
Tektonik bir obje olarak narmanlı han yapısına eleştirel bir yaklaşım
- Tez No: 798152
- Danışmanlar: DR. TUTOR MEMBER OF SERENGÜL SEÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tektonik, bilim ve sanatsal tasarımın birbiri ile bağlantılı olarak kullanıldığı bir tür bina yapım süreci olarak tanımlanmaktadır. Bu süreç, maddi gereklilikleri dikkate alarak belirli ihtiyaçları karşılamaya yönelik gerçekleştirilen bir inşaat faaliyetinin ötesinde yapının sanatsal formlara sahip olmasını benimser. Estetik kaygı, hızlı üretim ve tüketim döngüsünün yarattığı yeni metalara yanıt olarak 19. yüzyılın sonlarından itibaren artmıştır. Mimarinin görsel özelliklerinin önem kazandığı dönemde, binanın temel yapısal özellikleri ile görünümü arasında bir ayrım ortaya çıkmıştır. Bu tez, yapısal tasarımın hem görsel temsilinde hem de işçiliğinde ortaya çıkan mimari ikilemi (senografik temsil eğilimi) araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tezin ilk kısmı, postmodernizmin senografik tasvir eğiliminin mimari tezahürlerini araştırmaktadır. Bu bölümde, binanın yapısal tasarımı ve salt temsilinin yapım süreci ile nasıl ilişkilendirildiği çıkarımı yapılabilir. İkinci bölüm tektoniği daha geniş bir bağlamda incelemeyi hedeflemektedir. Teorik çalışmaların incelendiği bölümün ilk yarısı, binanın dış referansları veya bağlam içindeki konumu; ikinci kısmı binanın iç referansları veya binanın kendisi olarak düzenlenmiştir. İkinci yarısı ise tektoniğin etimolojik tanımlarından oluşmaktadır. Tektonik arka planda, yapım tekniği konusunda iki farklı bakış açısına değinilerek: yapı bileşenleri arasında bir bütünleşme sağlamaya bağlı kavramsal bir aşamayı görselleştiren Botticher'e aittir. Mimarinin dört unsuru üzerinden tektonik ve stereotomik arasındaki fark ile birlikte tektonik ifadeler üçüncü bölüm için temel vii vii oluşturacak ve ardından dördüncü bölüm tektonik unsurları veya binanın sıradaki konular ile ilişkisini biçimlendirecektir: strüktür ve çevreleme, servis alanları ve işlevsellik, birleşim ve detay ve malzeme ve teknik. Tektonik unsurlardan bu dördü ele alınarak özgün bir örnek olan Narmanlı Han binasının yeniden işlevlendirimesi göz önünde bulundurularak değerlendirmeler yapılması amaçlanmaktadır. Bu yapının seçilmesinin nedeni, mimarın tektonik unsurlardan en az birini dikkate almış olması, yapının malzeme seçimleri ile birlikte yeni tekniklerin gelişimini gösteriyor olması ve yapının inşa edildiği 19. Yüzyıl sosyo-kültürel atmosferinin etkileridir. Bu çalışmaya göre farklı dönemlerde değişim geçiren yapıya ait tektonik unsurların sahip olduğu değerlerin derinden etkileyebileceğini görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In architecture, tectonics has many interpretations, but the significant definition that the paper will focus on is the art of construction concerning the use of science and artistic design. It adopts the art of construction to have art forms rather than the activity that pays attention to material necessity, construction that meets needs. This thesis arose in response to illuminate postmodernism's social conditions and architectural manifestations, such as the trend toward scenographic representation, described as a form of artwork used in structural design—both in image representation and artisanship. That can help in having buildings more related to their construction by balancing the pure representation and the structure of the building. This thesis will discuss the internal and external references of the building. It tries to establish the perspective of looking at architecture as a thing. That idea developed in two ways: first, the building's tangible references, its place within its surroundings (physical, economic, social, political); second, its intangible references, or the building itself as a bearer of properties. This thesis will address tectonics first by discussing its relationship with intangible references; second, by tracing a brief timeline of tectonics evolution; third by explaining the diverse ways of tectonics expressions and representations and finally by shedding light on a few tectonic objects. Four of those tectonic objects will be adopted to analyze one of the Italian architect Giuseppe Fossati's 19th -century masterpieces Narmanli Han. According to v this study, the observer will figure that tectonic objects may profoundly impact eternal values with changes over time.