Gıda kalitesi ölçümünde yenilikçi bir yöntem: Akıllı telefon ile renk ölçümü uygulamalarının kullanımı
An innovative method for measuring food quality: Using a color measurement smartphone application
  1. Tez No: 798155
  2. Yazar: BETÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gıdaların renk ölçümleri, duyusal ve enstrümental olarak birçok teknik ile yapılabilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte hızlı ve düşük maliyetli yenilikçi teknikler daha çok ilgi odağı olmaktadır. Bu çalışmada, akıllı telefon uygulaması ile yapılan renk analizleri ile kolorimetrik yöntem karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda piyasada satılmakta olan çeşitli kakao kuru maddesi oranlarına sahip çikolatalar gruplandırılmıştır. Akıllı telefonların ulaşılabilir olması ve kullanım kolaylığı özelliklerinden faydalanarak aydınlık bir ortamda örnek yüzeyinden görüntüler alınmıştır. Color Grab (Loomatix) uygulaması ile telefon galerisinden alınan fotoğraflarda renk değerleri ölçülmüştür. CIE Lab uzay sisteminde elde edilen L*a*b* renk değerlerinin korelasyonları hesaplanmıştır. Bu değerler aynı zamanda Toplam Renk Değişimi (ΔE) ve Beyazlık İndeksinin (WI) hesaplanmasında kullanılmıştır. Sonuç olarak çalışmada gıda örneği olarak ele alınan çikolata renginin daha pratik ve maliyet gerektirmeyen bir yöntem olan akıllı telefon uygulaması ile ölçülebileceği gözlemlenmiştir. Akıllı telefon uygulamalarının güncellenebilirliği, ölçüm bilgilerinin akıllı telefonlarda depolanabilir ve paylaşılabilir olması nedeni ile gıda kalitesi ölçümünde oldukça pratik bir araç olarak kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Color measurements of foods can be made with many techniques, both sensory and instrumental. With the developing technology, fast and low-cost innovative techniques are getting more attention. In this study, color analysis made through smart phone application compared with the coloriometric method. In this context, the color differences of chocolates with various cocoa solids ratios were calculated. Taking advantage of the accessibility and user friendliness of smartphones, images were taken from the sample surface in a regular illuminated home/office environment. Photos taken from the phone gallery were measured with the Color Grab (Loomatix) application. Correlations of L*a*b* color values obtained in CIE Lab space system were calculated. These values were also used to calculate the Total Color Change (ΔE) and Whiteness Index (WI). As a result, it has been observed that the color of chocolate, which is considered as a food sample in the study, can be measured with a smart phone application, which is a faster and less costly method. It is predicted that smart phone application can be used as a very practical tool in the measurement of food quality due to its updateability, ability to storage and shareability of measurement information on smartphones.