Design, production, and analysis of a low noise navigation grade fiber optic gyroscope
Düşük gürültülü navigasyon seviye fiber optik dönüölçer tasarım, üretim ve analizi
- Tez No: 798222
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ataletsel Navigasyon Sistemleri (ANS), bir nesnenin bilinen bir başlangıç noktasına, oryantasyona veya hıza göre konumunu ve yönünü izlemek için bağımsız bir navigasyon tekniği kullanır. ANS'ler, uçak, taktik ve stratejik füzeler, uzay araçları, denizaltılar ve gemiler gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. İnterferometrik fiber optik dönüölçerler (IFOD), ANS için yüksek hassasiyetleri ve kararlılıkları nedeniyle askeri ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu doktora tezi kapsamında IFOD için kapsamlı araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmıştır. IFOD sistemlerinde çevresel değişikliklerden kaynaklanan sapma hatalarının azaltılması bu alandaki önemli konulardan biridir. Bu çalışmada, yüksek hassasiyet elde etmek için kritik olan düşük gürültülü bir IFOD konfigürasyonu elde etmek için IFOD'u oluşturan birimlerdeki sistematik hataları azaltacak iyileştirmeler ve alternatif yapılar önerilmiştir. Buna ek olarak, sıcaklık ve manyetik alan gibi çevresel değişikliklerden kaynaklanan sapma hatalarını en aza indiren IFOD konfigürasyonu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inertial Navigation Systems (INS) use an independent navigation technique for tracking the position and direction of an object relative to a known starting point, orientation or velocity. INSs are used in a wide variety of applications such as aircraft, tactical and strategic missiles, spacecraft, submarines and ships. Interferometric fiber-optic gyroscopes (IFOGs) are widely used in military and industrial applications due to their high sensitivity and stability for the INS. Within the scope of this doctoral thesis, extensive research and development studies have been caried out for the improvement of the noise performance of an IFOG. The reduction of the bias errors caused by environmental changes in IFOG systems is one of the important hot topics in this area. As such, in this study, improvements and alternative structures have been proposed for the reduction of the systematic errors in the critical components of the IFOG to eventually obtain a low-noise IFOG configuration that is critical for high sensitivity. In addition to that, an alternative IFOG configuration minimizing the bias errors caused by environmental changes such as temperature and magnetic field, has been proposed.