Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı olan hastalarda glukoz metabolizması ile böbrek fonksiyonları ve böbrek hacmi ilişkisi
The relationship between glucose metabolism and renal functions and renal volume in patients with autosomal dominant polycystic ki̇dney disease
  1. Tez No: 798235
  2. Yazar: HATİCE ŞEYMA MARAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT ALIŞIR ECDER, UZMAN TAHSİN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPBH) son dönem böbrek yetmezliğinin (SDBY) nedenlerinden biridir. Son yapılan çalışmalar kistlerin ilerleyici büyümesinin altında yatan sebebin metabolik bir kusurun özellikle bozulmuş glukoz metabolizmasının olduğunu düşündürmektedir. Çalışmamızda ODPBH tanılı hastalarda metabolik parametrelerin böbrek fonksiyonları ve böbrek boyutları üzerine olan etkilerini araştırdık. Retrospektif ve kesitsel olarak yapılan bu çalışmaya diyabet tanısı olmayan 105 ODPBH hastası dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri, kullandığı ilaçlar her hasta için ayrı olarak kaydedildi. Hastaların manyetik rezonans (MR) görüntülemeleri ile ölçülen böbrek boyutları kullanılarak Mayo sınıflaması hesaplanıp yüksek riskli olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. ROC analizi yapılarak tahmini glomerüler filtrasyon hızı (tGFH)
Özet (Çeviri)
Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is one of the causes of end-stage renal disease. Recent studies suggest that the underlying cause of the progressive growth of cysts is a metabolic defect, particularly impaired glucose metabolism. In our study, we investigated the effects of metabolic parameters on kidney functions and kidney sizes in patients with ADPKD. In this retrospective and cross-sectional study, 105 ADPKD patients without diabetes were included. Patient's demographic information, anthropometric measurements, biochemical parameters, and medications used were recorded separately for each patient. The mayo classification was calculated using the kidney sizes measured by magnetic resonance (MR) imaging of the patients, and they were divided into two groups as high-risk and non-high-risk. The cutoff point for height-corrected total kidney volume (hTKV), which identifies patients with an estimated glomerular filtration rate (GFR)