Punching shear strength of concrete flat slabs reinforced with GFRP and CFRP
  1. Tez No: 798255
  2. Yazar: HATIM ALSAMARIE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Betonarme döşeme, birçok mimari yapıda kullanılan düz, sağlam bir beton tabakasıdır. FRP kompozitlerle güçlendirilmiş büyük ölçekli betonarme döşemelerin davranışını tahmin etmek, 3B sonlu eleman hesaplamaları yardımıyla mümkün olmaktadır. Tam ölçekli döşeme testinden elde edilen gözlemler ve veriler, FE modellerinin genel davranışında niteliksel kalıpları ortaya koymaktadır. Bu araştırma, beton döşemeler üzerindeki merkezi yük eylemleri konusunu iki koşul altında ele almanın en iyi yolunu inceledi: karbon fiber takviyeli plastik (CFRP) ve cam elyaf takviyeli plastik çubuklar ‎(GFRP) ‎ve bunlar olmadan. Bunu yaparak, kontrollü koşullar altında modeller arasındaki farkı gösterebileceğiz, değişen yüklerin etkisini inceleyebileceğiz ve çeşitli döşeme reaksiyonlarını inceleyebileceğiz. Mekanik özelliklerin bozulmasını ve korunmasını incelemek için standart numuneler kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
A reinforced concrete slab is a flat, solid layer of concrete utilized in many architectural constructions. Predicting the behaviour of large-scale reinforced concrete slabs strengthened with FRP composites is made possible with the help of 3D finite element computations. The observations and data from the full-scale slab testing reveal qualitative patterns in the overall behaviour of the FE models. This research looked into the best way to address the issue of central load actions on concrete slabs under two conditions: with carbon fibre reinforced plastic (CFRP) and with glass fibre reinforced plastic ‎bars ‎(GFRP) ‎and without them. By doing so, we will be able to demonstrate the variance between models under controlled conditions, examine the impact of varying loads, and delve into the various slab reactions. Standard specimens will be used to study the degradation and preservation of the mechanical characteristics.