Farklı yaş gruplarındaki kadınların premenstrual sendrom belirtileri yaşama durumu ve baş etme şekli
Premenstrual syndrome symptoms experience and coping style of women in different age groups
- Tez No: 733456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Farklı yaş gruplarındaki kadınların premenstrual sendrom belirtileri yaşama durumu ve baş etme şeklini belirlemektir. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup online platformlardan ulaşılan 18-49 yaş grubundaki 1552 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri“Google Forms”aracılığı ile“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Premenstrual Sendrom Ölçeği(PMSÖ)”ve“Premenstrual Sendrom ile Baş Etme Yöntemleri Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS 26 paket program kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde; sayı, yüzde, min, max, medyan, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Ki Kare analizi yapılmıştır. Bulgular: 18-26 yaş grubundaki kadınların PMSÖ puanları 27-35 yaş ve 36-49 yaş grubundaki kadınlara göre daha yüksek bulunmuştur (kw=14.966, p=0.001). Yaş grupları ile PMS düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmış olup 18-26 yaş grubundaki kadınların şiddetli düzeyde PMS'e sahip olma oranı daha yüksek bulunmuştur (χ2=16.577, p=0.002).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was performed to determine premenstrual syndrome symptoms experience and coping style of women in different age groups. Method: The descriptive and cross-sectional study was conducted with 1552 women in online platforms. The data were collected by“Identification Form”,“Premenstrual Syndrome Scale (PMSS)”and“Premenstrual Syndrome Coping Form”. Descriptive statistical methods, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test and Chi-square test were used for statistical analysis. Results: Women in the age group of 18-26 had higher PMSS scores than women in the age group of 27-35 years and 36-49 years (kw=14.966, p=0.001). A statistically significant relationship was found between age groups and PMS levels also women in the 18-26 age group suffer from more severe PMS (χ2=16.577, p=0.002).