Etkileşim adaleti ile iş tatmini arasındaki ilişkide pozitif ve negatif duygusallığın aracılık rolü
The mediating role of positive and negative affectivity in the relationship between interactional justice and job satisfaction
  1. Tez No: 998318
  2. Yazar: BURCU SIREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, etkileşim adaleti ile iş tatmini arasındaki ilişkide pozitif ve negatif duygusallığın aracılık rolünün incelenmesidir. Sağlık sektörünün çalışma yoğunluğu göz önüne alınarak, çalışanın yöneticileriyle ve çalışma arkadaşlarıyla olan etkileşimlerinde algıladıkları adalet düzeyi ve bireysel duygu durumlarının iş tatmini üzerindeki etkilerinin belirlenmesi önemli görülmektedir. Amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu, iş tatmini ölçeği, pozitif ve negatif duygusallık ölçeği ile etkileşim adaleti ölçeğinden oluşan veri toplama aracı olan anket, Niğde ilinde sağlık sektöründe çalışan 327 katılımcıya uygulanmıştır. Elde edilen verinin analizi bilgisayar ortamında istatistik paket programları aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları; katılımcıların iç tatmin düzeylerinin dış tatmine kıyasla, pozitif duygu durumlarının ise negatif duygusallığa kıyasla yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçları; aynı zamanda erkeklerin kadın katılımcılara kıyasla daha yüksek düzeyde iş tatmini deneyimlediklerini, eğitim durumu itibarıyla da iş tatmin puanlarının anlamlı bir şekilde farklılaştığını ortaya koymuştur. Hipotez testlerine ilişkin analiz bulguları incelendiğinde; etkileşim adaleti algısı pozitif duygusallık ve iş tatmini ile pozitif yönde ilişkili iken, negatif duygusallık ile negatif yönde ilişkilidir. Pozitif duygusallık iş tatminini pozitif yönde etkilerken, negatif duygusallığın iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilmemiştir. Aracılık analizi bulgularına göre; etkileşim adaleti ile iş tatmini arasındaki ilişkide pozitif duygusallığın aracılık rolü bulunmuşken, bu ilişkide negatif duygusallığın anlamlı bir aracılık rolüne rastlanmamıştır. Ortaya çıkan bulgular literatür bağlamında tartışılmış ve çeşitli düzeyde öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of positive and negative affectivity in the relationship between interactional justice and job satisfaction. Considering the workload of the healthcare sector, determining the effects of perceived justice in interactions with managers and colleagues, and individual emotional states on job satisfaction is necessary. For the purpose of the study, a questionnaire consisting of a personal information form, a job satisfaction scale, a positive and negative affectivity scale, and an interactional justice scale was conducted to 327 participants working in the healthcare sector in Ni÷de. The data was analyzed using statistical software packages. The research findings showed that participants' intrinsic satisfaction levels were higher compared to extrinsic satisfaction, and their positive emotional states were higher compared to negative emotional states. The results also revealed that men experienced higher levels of job satisfaction than women, and that job satisfaction scores differed significantly based on educational level. The hypothesis testing findings indicated a positive relationship between interactional justice and positive affectivity, and job satisfaction. Conversely, a negative relationship was found between interactional justice and negative affectivity. Positive affectivity effects job satisfaction positively, while negative affectivity did not have a significant effect on job satisfaction. Findings of the mediation analysis demonstrated that positive affectivity mediated the relationship between interactional justice and job satisfaction, while negative affectivity did not have a significant mediating effect in that relationship. The findings were discussed within the context of the literature, and various levels of recommendations were proposed.