Elektrokonvülsif tedavinin şizofrenide glial hücre aktivitesi üzerine etkisinin gfap ve s100b ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of electroconvulsive therapy on glial cell activity in schizophrenia with gfap and s100b
  1. Tez No: 798288
  2. Yazar: GÖZDE ATAÖV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEVRİM BALABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Glial Fibriler Asidik Protein (GFAP) ve S100B proteinlerinin düzeylerinin elektrokonvulsif tedavi (EKT) öncesi ve EKT'den 3 ay sonrası ölçülerek EKT'nin şizofreni patogenezindeki olası nörodejeneratif sürece etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi yataklı tedavi kliniklerinde tedavi gören ve ilaç tedavisi alan şizofreni tanılı 39 hasta ile EKT+İlaç tedavisi alan 37 hasta ve 36 sağlıklı gönüllü olmak üzere, toplam 112 kişi dahil edildi. Hastalara Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) uygulanmıştır. EKT+İlaç tedavisi alan hastalar için EKT öncesi, 1. EKT seansı sonrası 1 gün içinde, son EKT seansından 3 ay sonra; sadece ilaç tedavisi alanlarda ilk ölçüm ilk EKT tarihi göz önünde bulundurularak, EKT+İlaç tedavisi alan gruba göre belirlenmiş ve taburculuk sonrası 3. ayda; sağlıklı gönüllülerden ise 3 ay ara ile 2 kez serum örneği alınmış, GFAP ve S100B düzeyleri ölçülmüştür. BULGULAR: İlaç tedavisi altındaki hasta grubunun tedavi öncesi ve 3.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, investigation of the effect of ECT on possible neurodegenerative process in the pathogenesis of schizophrenia by measuring Glial Fibrillary Acidic Protein (GFAP) and S100B proteins levels before and 3 months after electroconvulsive therapy (ECT) was intended. METHOD: The study was conducted on patients diagnosed with schizophrenia who were treated in inpatient clinics of Bakırkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital and 39 patients received medication, 37 patients received ECT+Medication and 36 healthy volunteers. The total number of people was 112. Sociodemographic and Clinical Data Form and Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) were applied to all patients. GFAP and S100B levels were measured for patients who received ECT+Medication before ECT, within 1 day after the first ECT session, 3 months after the last ECT session; for patients who received medication, the first measurement was determined according to the group receiving ECT+Medication by taking into account the first ECT date and at 3 months after discharge; for healthy volunteers, serum samples were taken twice at 3-month intervals.