Adopting value engineering in chossing the optimum method in modren building projects
- Tez No: 798333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Değer Mühendisliğinin ne olduğunu ve Bağdat, Irak'taki inşaat projelerinde nasıl kullanıldığını açıklıyor. Bir tanım, tarihçe, amaç ve hedefler, araştırma ve açıklama verir. Bu bölüm, Değer Mühendisliğinin Irak, Bağdat'ta inşaat projeleri için ne anlama geldiğini açıklamaktadır. Dünya ekonomisinin resesyona girdiği 2009 yılından bu yana Irak'ta inşaat sektörü birçok sorunla boğuşmak zorunda kaldı. Günümüzde işletmeler çok fazla rekabetle uğraşmak zorunda. Durdurulan projeler nedeniyle bazı şirketler neredeyse tüm işlerini kaybetti. Özellikle Irak'ın son üç ila beş yılda ne kadar değiştiği düşünüldüğünde, kimsenin beklemediği bir dünya olayıydı. Müşterilerin ihtiyaçları artıyor ve 2009'dan şimdiye kadar gelir ve iş kayıpları bekleniyor olsa da, rekabetçi kalabilmenin yolları var. Bunlar, iş süreçlerini yeniden değerlendirmeyi, diğer alanlara dallanmayı ve yeni, daha verimli teknolojiyi benimsemeyi içerir. 2000 ile 2021 arasında Irak'ın inşaat sektörü hızla büyüdü. Ekonomi şu anda kötü olsa da, Bağdat Şehir Planlama Konseyi'nin“2025'e kadar büyük yeni girişimler”planları var. Değer Mühendisliği inşaat endüstrisinde yenidir ve Irak'ta pek kullanılmaz. Bina maliyetleri değiştikçe, enerji kaynakları daha sınırlı hale geldikçe ve pazar daha rekabetçi hale geldikçe değer mühendisliği Irak'ta daha önemli hale gelecektir. Bağdat Kentsel Kalkınma İdaresi, inşaat için yeni kurallar koydu
Özet (Çeviri)
The explains what Value Engineering is and how it is used in building projects in Baghdad, Iraq. It gives a description, history, goals and objectives, research, and an explanation. This section explains what Value Engineering is for building projects in Baghdad, Iraq. From 2009 till now, when the world economy went into a recession, the building industry in Iraq has had to deal with a lot of problems. Businesses today have to deal with a lot of competition. Because of stopped projects, some companies lost almost all their business. It was a world event that no one expected, especially considering how much Iraq has changed in the last three to five years. Even though customers' needs are growing, and revenue and job losses are expected for 2009 till now, there are ways to stay competitive. These include revaluating business processes, branching out into other areas, and adopting new, more efficient technology. Between 2000 and 2021, Iraq's building business grew quickly. Even though the economy is bad right now, the Baghdad Urban Planning Council has plans for“major new initiatives through 2025”. Value Engineering is new to the building industry and is not often used in Iraq. Value engineering will become more important in Iraq as building costs change, energy supplies become more limited, and the market becomes more competitive. The Baghdad Urban Development Authority put out new rules for building