Hepatosellüler karsinomların saptanmasında SBT'de arterial-portal ve geç faz imajların konvansiyonel BT ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 79841
  2. Yazar: ATİLLA ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
VI. ÖZET KC'de fokal kitle lezyon şüphesiyle trifazik SBT'ye alınan 25 olgunun 18'inde HCC, 3'ünde kist, 2'inde hemanjom, 1'nde fokal nodüler hiperplazi ve 1'inde fokal yağlanmış alan saptandı. HCC'nin 12'si noduler HCC, 3'ü multifokal HCC, 1'i diffüz HCC ve 2'si fibrolameller HCC idi. Trifazik SBT protokolü daha önceki çalışmalara paralel olarak yapıldı. 3-4 ml_/sn monofojik enjeksiyon hızı ile, 25-35 sn gecikme hızı kullanılarak, 7 mm kalimasyonla 25 olguda arterial fazda iyi bir vasküler kontrastlanma, portal fazda yeterince parankimal kontrastlanma, equilibrium fazında da extravaskuler boşlukta kontrastlanma sağlandı. 18 HCC olgunun 4 tanesi sadece arterial fazda izlendi. Literatürle bu sonuçlar iyi bir uygunluk göstermiştir. Literatürdeki sonuçlar ile farklı olan konu ise kontrastlanma tiplerinin sınırlamasıydı. Literatürde 11 tip kontrastlanma paterni belirlenmiştir. Bizim çalışmamızda bu paternlere uymayan kontrastlanma tipleri de olmuştur. Sonuç olarak trifazik SBT KC'deki fokal lezyonları saptamasında ve karakterizasyonunda standart BT tekniği olarak hızla kabul görmüştür. İleride otomatik bilgisayar programları ile kullanılan parametreler optimize edilerek daha iyi sonuçlar elde edilebileceği sonucu elde edilmiştir. 56
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Twenty-five cases were evaluated with trifazik SBT for focal liver masses and 18 HCC, 3 cysts, 2 hemanjiomas, 1 fokal nodular hiperplasi and 1 fokal fat masses detected. 12 noduler, 3 multifokal, 1 diffuz, and 2 fibrolameller HCC were the histopatological diagnoses. Triphasic SBT protocols were parallel to previous studying. In 25 cases with 3 ml/sec monophasic injection, 25-35 second delay time, and 7 mm collimation we got optimum vascular contrast in arterial phase, parenchymal contrast in portal phase, and extravascular space contrast in equilibrium phase respectively. Four of eighteen cases, were only detected in arterial phase. Our results were similar to literature results. Contrast enhancement patern limitation were difference of our results from literature. Eleven contrast enhancement paterns accepted in literature. In our studying we got different contrast enhancement paterns. Consequently, triphasic SBT accepted as a standart BT technique for detection and characterization of focal liver lesions. We realized that we could get good results by automatic computer programs optimization in future. 57