Karpal tünel sendromunda manyetik rezonans görüntülemenin yeri
MR imaging of the carpal tunnel syndrome
- Tez No: 79842
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FEVZİ KARSLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Karpal tünel sendromunda el bileğinde görülen morfolojik değişiklikleri ve etyolojiyi belirlemek amacıyla 18 normal olguyla 44 KTS li olgunun toplam 110 bileği MRG ile incelendi. Median sinirin çapı, fleksör retinakulumun palmar yaylanma oranı ölçüldü. Ayrıca; median sinirin yassılaşması, sinyal intensitesinin artışı, fleksör tenosinovit ve derin palmar yağ dokusu kaybı araştırıldı. KTS tanısı konmuş 74 bilekte yapılan ölçümler 36 normal bilek bulguları ile karşılaştırıldığında 58 bilekte median sinir şişliği, 36 bilekte fleksör retinakulumun palmar yaylanma oranında artış saptandı (p < 0.01- p < 0.05) 47 bilekte median sinir sinyal intensitesinde artış (p < 0.05 ), 23 bilekte tendon yağında azalma (p < 0.05) tespit edildi. Median sinir yassılaşması ve fleksör tenosinovit bulgularının görülme sıklığı normal olgularla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p >0.05). Çalışmamız sonucunda; KTS li olgularda MRG incelemenin tanı ve takip yöntemi olarak kullanılabileceği, ayrıca el bileğinde meydana gelen morfolojik değişiklikleri belirlemede ve tedavi planlamasında değerli bilgiler verebileceği kanısına varılmıştır. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY One-hundred and ten wrists of 44 patients with carpal tunnel syndrome (CTS) and 18 normal cases were examined by magnetic resonance imaging (MRI) to find out the etiology and morphological changes which are seen in the wrists with CTS. The diamater of median nerve and the palmar bowing of flexor retinaculum were measured. The flattening of median nerve, the increased signal intensiy, the presence of flexor tenosynovitis and the loss of deep palmar fat tissue were also searched. When the findings of 74 wrists with CTS diagnosis were compared with the findings of 36 normal wrists; median nerve swelling in 58 wrists and the increased palmar bowing of flexor retinaculum in 36 wrists were detected (p < 0.01-p 0.05). As a result of our study, we concluded that the MRI could be applied in the diagnosis and follow-up of the patients with CTS and can also contribute valuable information dealing with the morphological changes that occured in the wrists and the treatment protocol. tc TteKö?trriM kurulu DOKÜMANTASYON MERKEZİ 44