Evaluation of construction project's civil cost via BIM technology
  1. Tez No: 798428
  2. Yazar: RUWAIDA SALEH JABBAR AL-MUSAWI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, BIM teknolojisinin ve REVIT yazılım paketinin inşaat projelerinin maliyetlerini önemli düzeyde etkinlik ve doğrulukla değerlendirmedeki kritik rolüne ışık tutmak için yapılmıştır. Bir hastane binasının inşaat projesini temsil eden bir vaka çalışması dikkate alınmıştır. Bu binanın bütçesi iki teknik kullanılarak hesaplanmakta ve analiz edilmektedir. Ayrıca, bir maliyet tahmini yapmak için doğruluk, performans, insan gücü, gereken süre ve gereken bütçe açısından bu iki yaklaşım arasında karşılaştırmalı bir analiz kılavuzluk eder. Bu iki yaklaşım, BIM ilkelerini kullanan REVIT yazılım paketine bağlı olan manuel miktar ölçümü ve sayısal proje başlatmayı içerir. Çelik, beton ve diğer hayati mimari elemanların ve yapısal yapı bileşenlerinin miktar alımı dikkate alınmıştır. Sonuçlar, geleneksel maliyet tahmin yöntemi ile tüm inşaat elemanları ve bileşenleri ile ilişkili ANSYS sayısal hesaplaması arasında mükemmel uyum olduğunu ortaya koydu; bu da BIM teknolojisinin, daha yüksek karmaşıklık ve çeşitli proje unsurları ile inşaat projesi maliyetini belirlemek için güvenilir bir çözüm sunabileceğini gösteriyor. . Ayrıca, REVIT yazılımının kullanılması, tahmin süreci ve proje maliyeti için miktar belirleme sırasında meydana gelen önemli sayıda insan hatasını azaltabilir. REVIT yazılımı, çeşitli yapısal bileşenlere sahip bir hastane binasını temsil eden bu zorlu örnek olay incelemesiyle ilgili olarak mühendislerin bütçeyi tahmin etmesi için gereken zamandan ve insan emeğinden büyük ölçüde tasarruf sağlamıştır. Sayısal maliyet tahmini yöntemi ekonomik olarak daha uygulanabilirdi ve geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında inşaat projelerinin bütçelerini değerlendirmek için uygun maliyetli bir yaklaşım sağladı.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to shed light on the critical role of the BIM technology and the REVIT software package in evaluating the construction projects' cost with significant levels of effectiveness and accuracy. A case study is taken into account, representing a construction project of a hospital building. The budget of this building is calculated and analyzed using two techniques. Also, a comparative analysis between these two approaches is guided in terms of accuracy, performance, human effort, the time required, and the budget needed to make a cost estimation. These two approaches include manual quantity surveying and numerical project take-off, which depends on the REVIT software package that employs BIM principles. The quantity take-off of steel, concrete, and other vital architectural elements and structural building components was considered. The results revealed that there are excellent agreements between the conventional cost-estimation method and the ANSYS numerical calculation associated with all construction elements and components, indicating that BIM technology can offer a reliable solution to determine the construction project cost with higher complexity and diverse project elements. Also, the employment of the REVIT software could cut a significant number of human errors that occurred during the estimation process and quantity take-off for the project cost. The REVIT software has saved much time and human effort needed for engineers to estimate the budget related to this challenging case study that represents a hospital building with various structural components. The numerical method of cost estimation was more economically feasible and provided a cost-effective approach for evaluating construction projects' budgets compared with conventional methods