Akut koroner sendromlu hastalarda troponin ile adamts arasındaki ilişki
Relationship between troponin and adamts in patients with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 798436
  2. Yazar: KÜBRA MADEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ADİL HİŞMİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Koroner Arter Hastalığı (KAH), kalp hastalıkları arasında en sık gözlenendir. Dünya genelinde, kadınlarda ve erkeklerde başlıca ölüm nedenidir. Akut Koroner Sendrom (AKS), koroner arter akımının ani düşüşü ile birlikte miyokardın yetersiz perfüzyonu sonucu miyorkad infarktüsüne (MI) neden olan bir dizi klinik tablodur. Kardiyak troponinlerin, kalp kası hasarında duyarlı ve özgün belirteçler olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; AKS'li hastalarda troponin ile ADAMTS arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamız, deney grubunda 25 yaş üstü AKS tanısı almış 14 kadın ve 30 erkek, deney grubunda ise 19 sağlıklı kadın ve 26 sağlıklı erkeğin katılımları ile gerçekleştirildi. AKS tanılı hastalardan alınan kan örneklerinde, serumda troponin yüksekliği ile tespit edildi. Hasta ve kontrol gruplarının antropometrik ölçümleri yapıldı ve alınan kan örneklerinden serumları ayrıldı. Daha sonra ELISA yöntemi ile ADAMTS4 ve ADAMTS9 parametreleri çalışılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Coronary Artery Disease (CAD) is the most common heart disease. Acute Coronary Syndrome (ACS) is a series of clinical conditions that cause myocardial infarction (MI) as a result of insufficient perfusion of the myocardium with sudden decrease in coronary artery flow. It is known that cardiac troponins are used as sensitive and specific markers in cardiac muscle damage. The aim of this study; to investigate the relationship between Troponin and ADAMTS in patients with Acute Coronary Syndrome. Our study was carried out with the participation of 14 women and 30 men diagnosed with ACS over the age of 25 in the experimental group, and 19 healthy women and 26 healthy men in the experimental group. Patients with ACS were detected with high troponin in serum in their blood samples. Antopometric measurements of the patient and control groups were performed and their serums were separated from the blood samples. Then, ADAMTS4 and ADAMTS9 were studied by Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) method.