Temporal lob epilepsilerinde manyetik rezonans spektroskopi
Magnetic resonance spectroscopy in temporal lobe epilepsies
  1. Tez No: 79843
  2. Yazar: SERDAR N. HASKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Tedaviye dirençli temporal lob epilepsisi olan hastalarda uygun lateralizasyon yapıldığında cerrahi tedavi %60-90 oranında başarılı olduğu bilinmektedir. Nöbet lateralizasyonu başlıca klinik ve EEG bulguları ile yapılmaktadır. Skalp EEG'si ile odak saptanamadığı durumlarda, kortikal veya derin elektrot kullanılarak ve sfenoidal, nazofarengeal gibi ek elektrotlar kullanılarak kayıt yapmak gerekmektedir. Son yıllarda invazif EEG yöntemlerinin morbiditesinden kaçınmak, zaman ve maliyetten kazanmak, daha çok hastaya cerrahi tedavi uygulanabilmesini sağlamak amacı ile odak saptanmasında noninvazif görüntülüme yöntemleri ile çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalarda SPECT, PET, MRG ve MRS yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmamızda MRG ve MRS'nin lateralizasyona katkıları ve bilateral temporal lob anormalliği sıklığının tesbitinde MRS' nin rolü araştırılmıştır. Çalışmaya temporal lobtan kaynaklandığı düşünülen 24 hasta ve kontrol grubu olarak da 10 normal birey dahil edilmiştir. Skalp EEG'si ile hastaların %37.5'unda, MRG ile %50'sinde, MRS ile %71'inde anormallik saptanmıştır. Ayrıca, MRS anormalliği saptanan hastaların % 17'sinde bilateral değişiklikler bulunmuştur. MRG' de uniletaral hipokampal skloruzlu hastaların %36' sinde, yine unilateral MRS anormalliği olan hastaların %18'inde EEG ile uyumlu lateralizasyon saptanmıştır. Unilateral ve lateralizasyon gösteren bilateral MRS anormalliği olan hastaların ise %77'sinde uygun taraflarda MRG anormalliği saptanmıştır. [KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ 44Bu sonuçlara göre; MRS' nin EEG ve MRG ile birlikte değerlendirildiğinde TLE' de nöbet lateralizasyonu ve ilaveten bilateral temporal lob anormalliklerini saptamada oldukça etkin bir tam yöntemi olduğu düşünülmektedir. Ancak, bu konuda daha geniş hasta grupları ile ek elektrotlar ve invasif elektrofizyolojik yöntemlerin kullanıldığı ve postoperatif cerrahi materyallerin de değerlendirildiği çalışmalara ihtiyaç olduğu inancındayız. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is known that %60-90 success is accomplished in surgical treatment when proper lateralization is carried out on patients with intractable temporal lobe epilepsy. Epileptic focus lateralization is performed by using clinical and EEG findings. In cases in which focus is not detected through scalpe EEG, the recording should be done by utilizing such additional sphnoidal, nazopharyngeal and cortical or depth electrotes. In recent years, the use of noninvasive imaging techniques in focus determination is being studied in order to avoid the morbidity of invasive EEG techniques, to take advantage of time and low-cost, and to apply surgical treatment to more patients. In these studies, SPECT, PET, MRG and MRS techniques are being used. In our research, the contribution of MRG and MRS on lateralization, and the role of MRS in determination of the frequency of bilateral temporal lobe abnormalities were studied. In our study, 24 patients with TLE and 10 normal individuals as control group were involved. Abnormalities were detected on %37.5, %50 and %71 of the patients by using scalpe EEG, MRG and MRS, respectively. In addition, of the patients with MRS abnormality, bilateral changes were detected as %17. Lateralization consistent with EEG findings were detected in %36 of the patients with unilateral hippocampal skloruz, and %18 of the patients with unilateral MRS abnormality. MRG abnormality was detected on proper sides of the %77 of patients with unilateral MRS abnormality and the ones with bilateral MRS abnormality and lateralizing. 46As a result of these findings, it is concluded that MRS is an effective diagonostic method in determination of TLE seizure lateralization and bilateral temporal abnormalities when it is evaluated with EEG and MRG findings. However, these findings should be supported by researches in which larger patient groups, additional electrotes and invasive electrophysiological methods are used, and postoperative surgical materials are evaluated. 47