Detection of torch in pregnant and aborted women in nineveh governorate/iraq
Ninova valiliği / irak gebelikte ve kürtaj yapmış kadinlarda torch tespiti
- Tez No: 798454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED FADHİL HAMEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
YaĢları 18-45 arasında değiĢen 93 gebe üzerinde kesitsel tanımlayıcı bir çalıĢma uygulandı. Nisan/2022 ile Ağustos/2022 AD arasındaki dönem için serumlar toplandı ve üreticinin talimatlarına göre ELISA yöntemi (BioCheck kitleri) kullanılarak TORCH IgM antikorları için test edildi. Sonuçlar, toplam 93 kadının 60‟ında IgM antikorlarının varlığını gösterdi. 93 gebeden 9‟unda (%9,68) Anti-Toxoplasma gondii IgM antikoru (4‟ü daha önce düĢük yapmıĢ), 36‟sında (%38,71) Anti-HSV IgM antikoru (16‟sı daha önce düĢük yapmıĢ), 11‟inde (%11,83) Anti-EBV IgM antikoru (3‟ü daha önce düĢük yapmıĢ), 2‟sinde (%2,15) Anti-rubella IgM (biri daha önce düĢük yapmıĢ) ve 2‟sinde (%2,15) Anti-CMV IgM seropozitifliği saptandı. Yaygın tarama, TORCH ajanlarına bağlı konjenital enfeksiyonların önlenmesine katkıda bulunabilir. TORCH enfeksiyonunun özellikle Toxoplasma gondii (T. gondii) ve Herpes simpleks virüsünün gebelerde yüksek seropozitifliği ve bunların abortusla iliĢkisi nedeniyle koruyucu önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
A cross-sectional descriptive study was applied on 93 pregnant women, their ages ranged from 18-45 years old. The sera were collected for the period from April/2022 to August/2022 AD, and tested for TORCH IgM antibodies by using ELISA method (BioCheck kits) according to the manufacturer's instructions. The results showed the presence of IgM antibodies in 60 women out of a total of 93. Of 93 pregnant women, seropositivity was found in 9 (9.68%) for Anti-Toxoplasma gondii IgM antibody (4 had previous abortion), 36 (38.71%) for Anti-HSV IgM antibodies (16 had previous abortion), 11 (11.83%) for Anti-EBV IgM antibodies (3 had previous abortion), 2 (2.15%) for Anti-rubella IgM (one had previous abortion) and 2 (2.15%) Anti-CMV IgM. Widespread screening may contribute to the prevention of congenital infections due to TORCH agents. Because of the high seropositivity of TORCH infection especially Toxoplasma gondii (T. gondii) and Herpes simplex virus in pregnant women and their association with abortion, preventive measures should be taken.