Investigation of the antibiotic resistance Escherichia coli from the water and fish samples from mogan lake: An insight for the possible humain health risks
Mogan gölü su ve balık örneklerinde antibiyotiğe dirençli Escherıchıa colı araştırılması: Olası insan sağlığı riskleri
- Tez No: 798453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN, PROF. DR. AYHAN FİLAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnsan ve hayvan sağlığı için önemli olan antibiyotiklerin kullanımı sürekli artmaktadır. Sonuç olarak patojenik veya patojenik olmayan bakterilerde antibiyotik direncin de arttığı görülmektedir. Bu çalışma ile Mogan Gölü suyu ile burada yaşayan ve tüketime sunulan balıkların bağırsaklarında antibiyotiğe dirençli E. coli varlığı araştırıldı. Böylece insan sağlığı açısından riskler değerlendirildi. Toplamda 8 su; 2 istilacı tür (A. boyeri ve P. parva) ile C. carpio (sazan), E. lucius (turna) ve T. tinca (kadife) türü balıklardan 3'er örnek olmak üzere 16 balık örneği alındı. Balıklardan alınan bağırsak içerikleri ile su örnekleri kültüre alındı, E. coli izolatlarının DNA'sı izole edildi ve ardından RT-PCR yapıldı. PCR sonucuna göre, E. coli tespit edilen örneklerin çoğunda ayrıca amoksisilin-klavulanik asit (OXA1) kinolon (qnrA) ve kolistin (mcr1-5) direncini kodlayan bazı genlerin varlığı tespit edildi. Bu sonuçlar, sucul ortamın antibiyotiklere direnç geliştirilmesinde ve direnç genlerinin bakteriler arasında yayılmasında önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The use of antibiotics, important for human and animal health, is constantly increasing. It is observed that antibiotic resistance increases in pathogenic or non-pathogenic bacteria. In this study, the presence of antibiotic-resistant E. coli in the intestines of Mogan Lake water and fish living here and offered for consumption was investigated. Thus, the risks in terms of human health were evaluated. 8 waters in total; A total of 16 fish samples, 3 from each of 2 invasive species (A. boyeri and P. parva) and C. carpio (carp), Esox lucius (pike) and T. tinca (velvet) fish, were taken. Intestinal contents and water samples from fish were cultured, DNA of E. coli isolates was isolated, and then RT-PCR was performed. According to the PCR results, the presence of some genes encoding amoxicillin-clavulanic acid (OXA1) quinolone (qnrA) and colistin (mcr1-5) resistance was also detected in most of the E. coli detected samples. These results suggest that the aquatic environment may play an important role in the development of resistant antibiotics and the spread of resistance genes among bacteria