Gelişimsel kalça displazisi ile maternal ve prenatal tarama parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between developmental dysplasia of the hip and maternal and prenatal screening parameters
  1. Tez No: 925436
  2. Yazar: MELİKE NUR KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM MORALOĞLU TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Ülkemizde 2013 yılından bu yana başarı ile uygulanmakta olan Gelişimsel Kalça Displazisi Tarama Programının bu hastalık için riskli gruplarda bu hastalığı tespit etme etkinliğinin maternal ve prenatal faktörler açısından araştırılması ve ek bir tarama programı gerekliliği olup olmadığının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yürütülmüş olan çalışmada, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi obstetri kliniğinde takip edilen gebelerden seçilen katılımcıların maternal risk faktörleri; anne yaşı, Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM), annede tip 2 Diabetes Mellitus (DM) varlığı, tiroidopatiler, epilepsi, kronik hipertansiyon, annenin kaçıncı gebeliği olduğu, preeklampsi varlığı, annede bağ doku hastalığı varlığı, annede steroid kullanımı, gebelik kolestazı, rh-rh uygunsuzluğu, Torch enfeksiyonları, doğum şeklinin sezaryen ya da normal doğum(epizyolu, epizyosuz, operatif doğum) olması, ailede GKD öyküsü varlığı ve fetuse ait özellikleri; cinsiyet, oligohidroamnios, polihidroamnios, ayrıntılı ultrasonografi değerlendirilmesi, makat geliş, diğer malprezentasyonlar, plasenta lokalizasyonu, IUGR (İntrauterin Gelişme Geriliği), preterm eylem, PPROM (Preterm Erken Membran Rüptürü), doğum ağırlığı, plasenta previa varlığı, doğum haftası, çoğul gebelik durumu değerlendirilmiştir. Gebelerin takiplerinin devamı, uygun haftada yaptırdıkları ayrıntılı ultrasonografilerinin ve doğumlarının hastanemizde gerçekleşmiş olmasına dikkat edilmiştir. Nörovasküler hastalık ve teratojenik kalça varlığı dışlanmıştır. Bu kriterler göz önüne alınarak rastgele seçilen 317 gebenin bebeklerinde GKD varlığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ortopedi kliniği tarafından Graf yöntemine uygun olacak şekilde 6-8. haftalar arasında kalça ultrasonografisi ile değerlendirilmiştir. Tüm ultrasonografi değerlendirmeleri tek bir kişi (Prof. Dr. İ. S. Kapıcıoğlu) tarafından gerçekleştirilmiş olup, bu sayede tanısal homojenlik sağlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 317 gebenin bebeklerinde GKD varlığı incelenmiş ve 38 bebekte GKD tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular çok değişkenli lojistik regresyon analizine göre değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre fetal faktörler incelendiğinde, cinsiyetin GKD için belirleyici bir etken olduğu görülmüştür. Kız bebeklerde, erkeklere kıyasla GKD gelişme riski 3.668 kat daha yüksek bulunmuştur (OR: 3.668, p=0.001). Plasenta previa olan gebelerde ise GKD görülme riski olmayanlara göre 7.093 kat daha yüksektir (OR: 7.093, p=0.042). Bununla birlikte, makat geliş pozisyonu, oligohidramnios, doğum haftası ve doğum ağırlığı gibi diğer fetal parametreler ile GKD arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Maternal risk faktörleri değerlendirildiğinde ise yaş, gestasyonel diyabet (GDM), tip 2 diyabet, tiroid hastalıkları, epilepsi, kronik hipertansiyon ve preeklampsi gibi maternal faktörler ile GKD arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Sonuç: Bu çalışmada, gelişimsel kalça displazisi (GKD) riskini artıran faktörlerin bütüncül bir perspektiften değerlendirilmesi sonucunda kız cinsiyet ve plasenta previa varlığı anlamlı görüldü. Bu bulgular ışığında GKD tarama programlarında bu faktörlerin dikkate alınması, daha etkili bir tarama süreci geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Plasenta previa varlığının GKD'ye zemin hazırlayabilecek bir faktör olarak görülerek daha kapsamlı çalışmaların yapılması, bu faktörün rolünün daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to investigate the effectiveness of the Developmental Dysplasia of the Hip (DDH) Screening Program, which has been successfully implemented in our country since 2013, in detecting this condition in high-risk groups, based on maternal and prenatal factors, and to determine whether there is a need for an additional screening program. Materials and Methods: In this prospective study, maternal risk factors of selected participants followed in the obstetrics clinic of Ankara Bilkent City Hospital were evaluated. These maternal risk factors included maternal age, gestational diabetes mellitus (GDM), type 2 diabetes mellitus, thyroid disorders, epilepsy, chronic hypertension, gravidity, presence of preeclampsia, maternal connective tissue disorders, steroid use, intrahepatic cholestasis of pregnancy, Rh incompatibility, TORCH infections, mode of delivery (cesarean or vaginal, with or without episiotomy, or operative delivery), family history of DDH, and fetal characteristics including sex, oligohydramnios, polyhydramnios, detailed ultrasonography evaluation, breech presentation, other malpresentations, placental localization, intrauterine growth restriction (IUGR), preterm labor, preterm premature rupture of membranes (PPROM), birth weight, presence of placenta previa, gestational age at birth, and multiple gestations. Pregnant participants were followed up, and special attention was paid to ensuring that their detailed ultrasounds at the appropriate gestational weeks and their deliveries took place at our hospital. Pregnant participants with neurovascular disorders and newborns with teratogenic hip were excluded from the study. Based on these criteria, the presence of DDH was evaluated in the infants of 317 randomly selected mothers, using hip ultrasonography between 6 and 8 weeks, following the Graf method, performed by the orthopedic clinic at Ankara Bilkent City Hospital. All ultrasonographic evaluations were conducted by a single examiner to ensure diagnostic homogeneity. Results: In this study, the presence of DDH was investigated in the infants of 317 mothers, and DDH was detected in 38 infants. The findings were evaluated using multivariable logistic regression analysis. According to the analysis results, fetal factors indicated that sex was a determining factor for DDH. The risk of DDH was found to be 3.668 times higher in female infants compared to male infants (OR: 3.668, p=0.001). In mothers with placenta previa, the risk of DDH was 7.093 times higher than in those without placenta previa (OR: 7.093, p=0.042). However, other fetal parameters, such as breech presentation, oligohydramnios, gestational age, and birth weight, showed no significant association with DDH (p>0.05). When maternal risk factors were assessed, no significant association was found between DDH and factors such as age, gestational diabetes mellitus (GDM), type 2 diabetes, thyroid disorders, epilepsy, chronic hypertension, and preeclampsia (p>0.05). Conclusion: In this study, female sex and the presence of placenta previa were identified as significant factors in increasing the risk of developmental dysplasia of the hip (DDH) when evaluated from a holistic perspective. These findings suggest that incorporating these factors into DDH screening programs may contribute to developing a more effective screening process. Further comprehensive studies to examine the role of placenta previa as a potential risk factor for DDH may provide better insights into its role.