2D scramjet inlet design and investigation with computational fluid dynamics and sudden expansion tube experiments
2 boyutlu scramjet hava alığı tasarımı ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve ani genişleme tüpü testleri ile incelenmesi
- Tez No: 798461
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN EYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma kapsamında Mach 6 ve 30 km irtifa tasarım noktasına sahip bir 2D scramjet hava alığı tasarlanmıştır. Hava alığı tasarımı, 1 Boyutlu performans hesaplamaları ve akış kararlılığı, şok yapıları ve basınç toparlaması parametreleri gözetilerek gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan hava alığı, 2 boyutlu ve 3 boyutlu hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri ve TÜBİTAK SAGE Ani Genişleme Tüpü altyapısında gerçekleştirilen testler ile incelenmiştir. Tasarlanan hava alığının performansının, 1 Boyutlu performans hesaplamaları ile uyumlu olduğu ve bu koşullarda başlatılabileceği tespit edilmiştir. Hesaplamalı akışkanlar dinamiği analiz sonuçları ile ani genişleme tüpü testlerinin sonuçları karşılaştırıldığında; basınç toparlaması değerlerinin ve şok yapılarının benzer olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, Mach 6 ve 30 km irtifa tasarım noktası için 2 Boyutlu bir scramjet hava alığının tasarımı ve performans inceleme yöntemlerini ve sonuçlarını içermektedir. Hava alığı tasarımını optimize etmek ve daha geniş bir çalışma aralığına sahip olmasını sağlamak için gelecekte çalışmalar gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
A 2D scramjet inlet is designed in this study specifically for operation at Mach 6 and 30 km altitude. The inlet design process is based on 1D performance estimations and included considerations for flow stability, shock wave patterns, and pressure recovery. The performance of the designed inlet is assessed using 2D and 3D CFD simulations and sudden expansion tube experiments at the TÜBİTAK SAGE facility. It is found that the performance of the designed inlet is in good agreement with the 1D estimations at the design point, indicating that the inlet is feasible for operation under these conditions. Similar trends in pressure recovery and shock wave patterns are revealed by both the CFD simulations and sudden expansion tube experiments, with minor differences in the details of the flow field being observed. This study provides insight into the design and performance of 2D scramjet inlets for operation at Mach 6 and 30 km altitude. Further work is needed to optimize the inlet design and study its performance under a wider range of conditions.