Assessment of the knowledge and attitudes of the nurses working in al-najaf teaching hospitals on pain management
Al-najaf eğitim hastanelerinde çalışan hemşirelerin ağrı yönetimi ile ilgili bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 798478
  2. Yazar: AMJED SABAH HASAN KHAZAAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin ağrı yönetimine karşı bilgi ve tutumlarını değerlendirmektir. Çalışma AL-NAJAF eğitim hastaneleri bünyesinde yer alan acil bölümü, dahili ve cerrahi servis ve yoğun bakım bakım ünitesinde çalışan 216 hemşire ile yürütülmüştür. Çalışma 20 Aralık 2021 ile 16 Nisan 2022 tarihleri arasında Al-Najaf, Irak'ta bulunan eğitim hastanelerinde tanımlayıcı kesitsel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Veriler sostodemografik form ve Hemşirelerin Ağrı ile İlgili Bilgi ve Tutum Anketi ile yüz yüze toplanmıştır Çalışmaya katılan hemşirelerin çoğunluğunun kadın (%54,2) ve 20-29 yaş aralığında olduğunu (%62,5) görülmüştür. Hemşirelerin %83,8'inin çalışma yılı 1-10 yıl arasında ve çalışma yıllarının ortalaması 6.44±5.47 idi. Hemşirelerin bilgi ve tutum seviyeleri ile yaş grupları, cinsiyet, eğitim durumları, tecrübe yılları, çalışma alanları açısından değerlendirildiğinde, yaş grupları, cinsiyet, eğitim durumları, tecrübe yılları, çalışma alanları ile bilgi ve tutum seviyeleri arasında istatistiksel anlamlı bir fark görülmemiştir(p>0,05). Hemşirelerin ağrı değerlendirmesine ve yönetimine karşı daha bilgili düzeyleri orta seviyede bulunmuştur. Sonuç olarak hemşirelerin ağrı yönetimine karşı bilgi ve tutumlarının geliştirilmesi yönünde uygulamalar desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate nurses' knowledge and attitudes towards pain management. The study was carried out with 216 nurses working in the emergency department, internal and surgical service and intensive care unit of AL-NAJAF educational hospitals. The study was conducted as a descriptive cross-sectional study in teaching hospitals in Al-Najaf, Iraq, between 20 December 2021 and 16 April 2022. The data were collected face-to-face with the sociodemographic form and the Nurses' Knowledge and Attitude Questionnaire on Pain. The years of employment of 83.8% of the nurses were between 1-10 years and the average years of employment was 6.44±5.47. When nurses were evaluated in terms of their knowledge and attitude levels, age groups, gender, educational status, years of experience, and fields of study, no statistically significant difference was observed between age groups, gender, educational status, years of experience, fields of study, and knowledge and attitude levels (p>0,05). Nurses were found to be more knowledgeable about pain assessment and management at a moderate level. As a result, implementations to improve nurses' knowledge and attitudes towards pain management should be supported.