Evaluation of health beliefs of TYPE II diabetes mellitus patients in al-hussain hospital in al-nasiriya city
Al-nasiriya şehrindeki al-hussain hastanesindeki tip II diabetes mellitus hastalarının sağlık inançlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 798487
  2. Yazar: ALI ABDULRIDHA ABED ABED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmaAl-Nasiriya şehrinde bulunan Al-Hussein Eğitim Hastanesine başvuran tip 2 diyabetli hastaların sağlık inançlarının değerlendirilmesi amacı ile analitik tipde yapılmıştır. Tip 2 diyabetli hastalara ilişkin veriler, Mart 2022'den Mayıs 2022'ye kadar Irak'ın Nasiriyah kentindeki Al-Hussein Eğitim Hastanesine başvuran 500 tip 2 diyabetli hasta ile toplanmıştır. Araştırma verileri hasta bilgi formu ve diyabet mellitus hakkında sağlık inanç modeli Arapça versiyonu ile yüz yüze toplanmıştır. Ölçekten alınan puan dört ve üstünde ise sağlık inancının yüksek (pozitif) olduğunu, dörtten küçük puan ise sağlık inancının düşük (negatif) olduğunu göstermektedir. Verilere frekans dağılımları, yüzde, ortalama ve standart sapmalar olarak verilmiştir. Ölçek sonuçları normal dağılım göstermediği için verilerin karşılaştırmasında nan paremetrik test olan Kruskal-Wallis test kullanılmıştır. Çalışma için Çankırı Karatekin Üniversitesi Etik Kurulundan 3/11/2022 tarih ve 25 numaralı etik kurul onayı alınmıştır. Ardından çalışma Irak'ta Etik Kurul'a sunulmuş ve 13 Mart 2022 tarih ve 2022094 sayılı etik kurul onayı alınmıştır. Hastaların %52'si erkek, %24'ü 51-60 yaşları arasında, %95'i evli, %54'ü ilkokulu bitirmiş, %83'ü işsiz ve %56'sı kırsal alanlarda yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using an analytical pattern with the aim of evaluating the health beliefs of patients with type 2 diabetes who applied to Al-Hussein Teaching Hospital in the city of Al-Nasiriya. Data for patients with type 2 diabetes were collected from March 2022 to May 2022 from 500 patients with type 2 diabetes admitted to Al-Hussein Teaching Hospital in Nasiriyah, Iraq. Research data were collected face-to-face with the patient information form and the Arabic version of the health belief model about diabetes mellitus. A score of four or more from the scale indicates high (positive) health belief, and a score less than four indicates low (negative) health belief. The data are given as frequency distributions, percentages, mean and standard deviations. Since the results of the scale did not have normal distribution, the Kruskal-Wallis test, which is a non-parametric test, was used to compare the data. Ethics committee approval dated 3/11/2022 and numbered 25 was obtained from Çankırı Karatekin University Ethics Committee for the study. Subsequently, the study was presented to the Ethics Committee in Iraq and ethics committee approval was obtained, dated March 13, 2022 and numbered 2022094. Of the patients, 52% were male, 24% were between the ages of 51-60, 95% were married, 54% had completed primary school, 83% were unemployed and 56% lived in rural areas.