Çocuklarda problemli medya kullanımı ve etkileyenfaktörler
Problematic media use in children and factors affecting it
  1. Tez No: 798512
  2. Yazar: HASAN KULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARATAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİYE KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, 4-11 yaş grubu çocuklarda problemli medya kullanımı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Şanlıurfa ilinde yer alan iki hastanenin çocuk kliniklerine başvuran 400 ebeveyn oluşturmaktadır. Veriler, Tanımlayıcı Özellikler Soru Formu, Problemli Medya Kullanım Ölçeği-Kısa Formu, Güçler-Güçlükler Anketi ve Çocuklarda Uyku Alışkanlıkları Anketi kullanılarak toplanmıştır. Veriler MANOVA ve Regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan ebeveynlerin %88.5'i anne, %35.5'i 30-35 yaş grubundadır. Çocukların %59.3'ü erkek, %41.8'si 4-7 yaş, %58.3'ü 7-11 yaş grubunda yer almaktadır. Çocukların Problemli Medya Kullanım ölçeği puan ortalaması 2.7±1.03, Güçler-Güçlükler Anketi puan ortalaması 17.0 ± 4.7, Çocuklarda Uyku Alışkanlıkları Anketi puan ortalaması 46.9 ± 7.7 olarak elde edilmiştir. Çocukların günlük medya kullanım süresi ortalama 2.9 ± 1.4 saattir. Ebeveynlerin %45'i çocuğun huzursuzluğunu gidermek, %44'ü oyun için medya araçlarını kullandığını bildirmiştir. Çocukların cinsiyeti, karne derecesi ve medya aracına verdiği tepki ile problemli medya kullanım puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edilmiştir. Uyku sorunu ve güçlük puanı arttıkça problemli medya kullanım puanı artmaktadır. Çocuklarda problemli medya kullanımının etkilerine yönelik ebeveynlere eğitimlerin verilmesi ve müdahale çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional study was conducted to determine problematic media use and factors affecting it in children aged 4-11 years. The sample of the study consisted of 400 parents who applied to the paediatric clinics of two hospitals in Şanlıurfa province. Data were collected using the Descriptive Characteristics Questionnaire, Problematic Media Use Scale-Short Form, Strengths-Difficulties Questionnaire and Sleep Habits in Children Questionnaire. The data were analysed using MANOVA and Regression analysis. Of the parents included in the study, 88.5 % were mothers and 35.5 % were in the age group 30-35 years. 59.3 % of the children were male, 41.8 % were in the age group 4-7 years and 58.3 % were in the age group 7-11 years. The mean score from the Problematic Media Use Scale was 2.7 ± 1.03, the mean score from the Strengths-Difficulties Questionnaire was 17.0 ± 4.7 and the mean score from the Children's Sleep Habits Questionnaire was 46.9 ± 7.7. The average daily media use time of children was 2.9 ± 1.4 hours. Forty-five per cent of parents reported using media to relieve the child's restlessness and 44 per cent reported using media for gaming purposes. A statistically significant difference was found between children's gender, report card score, response to the media tool and problem media use score. As the sleep problem and difficulty score increased, so did the problematic media use score. It is recommended to provide training to parents on the effects of problematic media use in children and to carry out intervention studies.