Determining the relationship between fear of breast cancer and mammography self-efficacy of women over 40 years old living ınıraq
Irak'ta yaşayan 40 yaş üstü kadinlarin meme kanseri korkusu ve mammografi̇ öz yeterlilikleri arasindaki ilişkinin belirlenmesi
- Tez No: 798529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN EROL URSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Meme kanseri insidansı her yıl dünya çapında artmaktadır. Meme kanserini kontrol altına almak için en iyi seçenek erken teşhistir ve en etkili yöntem mamografidir. Kadınların öz-yeterlilik ve korkuları meme kanserinin erken teşhisinde kullanılan mammografinin çekilmesini etkileyebilir. Amaç: Irak'ta yaşayan 40 yaş üstü kadınların meme kanseri korkusu ve mammografi öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırma, 1 Haziran- 1 Eylül 2022 tarihleri arasında Hilla I ve II sektörlerinin ana birinci basamak sağlık merkezlerine başvuran 386 kadın ile yürütülmüştür. Araştırma kesitsel ve ilişkiseldir. Veriler, Sosyodemografik ve klinik özellikler formu, Champion Mamografi Öz-Yeterlik Ölçeği-Arapça versiyonu ve Champion Meme Kanseri Korku Ölçeği-Arapça versiyonu kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Kadınlarıın; yaş ortalamaları 48,46±6,83, %38,6'sı üniversite mezunu, %75,4'ü evli, %68,1'i çocuk sahibi, %54,7'si çalışmakta, %61,7'sinin geliri giderine eşit, %76,7'sinin sağlık durumu iyi, %91,5'inin ailesinde meme kanseri öyküsü yok, %88,3'ünde meme problemi yok, %61,1'i meme kanseri hakkında bilgi almış, %97,2'sinde meme kanseri öyküsü yok, %66,6'sı kendi kendine meme muayenesi yapmamakta, %77,5'i klinik meme muayenesi yaptırmamakta, %90,2'si daha önce mamografi çektirmemiş, ve mammografi %6,2'sine hemşire veya doktorlar tarafından önerilmiştir. Öz-yeterlik ile korku arasında zayıf pozitif (r=0.147) olarak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0.004). Sonuç: Iraklı kadınların mammografi öz yeterliliği ve meme kanseri korkusunun yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Mamografi özyeterliliği ile meme kanseri korkusu arasında anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The incidence of breast cancer is increasing worldwide every year. The best option for controlling breast cancer is early detection and the most effective method is mammography. Women's self-efficacy and fears may influence withdrawal from mammography used in the early detection of breast cancer. Aim: The aim of this study is to determine the relationship between the fear of breast cancer and mammography self-efficacy of women over the age of 40 living in Iraq. Method: The research was conducted with 386 women recruited in the main primary health care centers of Hilla I and II sectors from June 1, 2022, to September 1, 2022. The research is cross-sectional and relational. Data were collected using the Sociodemographic and clinical characteristic form, the Champion Mammography Self-Efficacy Scale-Arabic version, and the Champion Breast Cancer Fear Scale-Arabic version. Results: The mean age of women is 48.46±6.83, 38.6% are university graduates, 75.4% are married, 68.1% have children, 54.7% work, 61.7% income equal to the cost, 76.7% have good health, 91.5% have no family history of breast cancer, 88.3% have no breast problems, 61.1% have received information about breast cancer, 97.2% had no history of breast cancer. 66.6% of women do not do breast self-examination, 77.5% do not have a clinical breast examination, 90.2% have not had mammography before, and 6.2% of them have been recommended by nurses or doctors. A statistically significant correlation was found between self-efficacy and fear as weakly positive (r=0.147) (p=0.004). Conclusion: It was found that Iraqi women had a high level of mammography self-efficacy and fear of breast cancer. There is a significant relationship between mammography self-efficacy and fear of breast cancer.