Güncel sanatta anakronizm
Anachronism in contemporary art
  1. Tez No: 798563
  2. Yazar: ONUR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Postmodern dönemde üretilen bazı çağdaş sanat eserleri analiz edildiğinde, modernizm ve öncesi dönemlerin aksine, zamansal referans farklılıklarının ortaya çıktığı ve tarihsel doğrusallığın ortadan kalktığı görülmektedir. Bu durum anakronizme işaret eder. Edebiyat, sinema ve sanat gibi birçok alanda görülen anakronizm, bilinçli ya da bilinç dışı yapılabilir. Geleneksel anlayışa göre anakronizm, karşıt veya yıkıcı olarak kabul edilebilir, kronolojik düzene karşı olarak düşünülebilir. Anakronizm; geçmişi, şimdiyi ve geleceği birleştiren bir yargı olmaktan ziyade şimdiki zamanda tarihsel bilince karşı kurulan ilişkinin incelenmesine olanak sağlamaktadır. Anakronik sanat eserlerinin analizinde hata veya anormallik olarak algılanabilen unsurlar, potansiyel olarak farklı dönemlere ait beklenmedik bağlantılara ve bu sanat eserleri ile ilgili alışılagelmemiş yorumlara yol açar. Postmodern dönemde gündeme gelen; postyapısalcılık, yeni kavramsalcılık, diyalektik imge, palimpsest metaforu, yeni tarihselcilik, yeniden üretim, metinlerarasılık, simülakrlar ve simülasyon, soykütükçülük, arkeolojik metot, yapısökümcülük, nostalji, heterotopya, eklektizm, senkretizm ve hibritite gibi bazı çağdaş kavram ve teoriler ile anakronizm arasında ilişki kurulabilir. Keskin sınırların erimeye ve her şeyin iç içe geçmeye başladığı postmodern dönem, çok katmanlı bir yapıya sahiptir. Postmodernizmin bu karakteristik yapısına uygun olarak, güncel sanatta anakronizm içerikli çalışmalar üreten sanatçılara sıkça rastlanmaktadır. Bunlardan bazıları; Damien Hirst, Jeff Koons, Ai Weiwei, Mat Collishaw, Cindy Sherman, Neo Rauch, Krzysztof Wodiczko ve İnci Eviner'dir. Araştırmacıya ait sanatsal çalışmalar, anakronizm ve anakronizmle ilişki kurulabileceği tespit edilen çağdaş kavramlar ve teoriler ışığında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When some contemporary works of art produced in the postmodern period are analyzed, it is seen that, unlike modernism and the periods before, temporal reference differences emerge and historical linearity disappears. This situation indicates anachronism. Anachronism, which is seen in many fields such as literature, cinema, and art can be made consciously and unconsciously. According to the traditional understanding, anachronism can be regarded as contradictory or destructive, it can be considered as against the chronological order. Anachronism; rather than being a judgment that unites the past, present and future, it allows the examination of the relationship established against historical consciousness in the present. Elements that can be perceived as errors or anomalies in the analysis of anachronistic works of art potentially leads to unexpected connections from different periods and unconventional interpretations of these works of art. Coming up in the postmodern period; some concepts and theories such as poststructuralism, new conceptualism, dialectical image, palimpsest metaphor, new historicism, reproduction, intertextuality, simulacra and simulation, genealogy, archaeological method, deconstructionism, nostalgia, heterotopia, eclecticism, syncretism, and hybridity can be associated with anachronism. The postmodern period, in which sharp boundaries begins to melt and everything begins to intertwine, has a multi-layered structure. In accordance with this characteristic structure of postmodernism, artists who produce works with anachronism content are frequently encountered in contemporary art. Some of these are; Damien Hirst, Jeff Koons, Ai Weiwei, Mat Collishaw, Cindy Sherman, Neo Rauch, Krzysztof Wodiczko, and İnci Eviner. The artistic works of the researcher have been interpreted in the light of anachronism and contemporary concepts and theories, which have been determined that they can relate to anachronism.