Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde görev yapan sağlık çalışanlarının yenidoğan ağrısına yönelik bilgi düzeyleri, uyguladıkları girişimler ve tutumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the knowledge levels, the initiatives and the attitudes of the health professionals working in the newborn intensive care unit regarding newborn pain
- Tez No: 798566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY MANAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada ile yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde görev yapan sağlık çalışanlarının yenidoğanın yaşadığı ağrı ile ilgili bilgi düzeylerinin, tutumlarının değerlendirilmesi aynı zamanda ünitelerde uygulanan girişimlerle ilgili çalışanların tutumlarının belirlenmesi hedeflendi. Araştırmamız karşılaştırmalı tanımlayıcı bir çalışma olup İstanbul ilinde bulunan yenidoğan yoğun bakım ünitesine sahip 3 hastanede gerçekleştirildi. Bu kuruluşlarda bulunan yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan sağlık çalışanları araştırmaya dahil edildi. Araştırmada Sağlık Çalışanlarının Yenidoğan Ağrısına Yönelik Bilgi Düzeyleri ve Uyguladıkları Girişimleri Değerlendirme Anketi ve Tanımlayıcı Bilgi Formu kullanılmıştır. Sağlık Çalışanlarının Yenidoğan Ağrısına Yönelik Bilgi Düzeyleri ve Uyguladıkları Girişimleri Değerlendirme Anketi'nin oluşturulmasında kapsam geçerliği analizleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya üç hastaneden toplam 158 sağlık çalışanı katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 26.95±2.37 olarak hesaplanmıştır. Araştırmaya katılan katılımcıların %92.4'ü kadın, %7.6'sı erkek olduğu tespit edilmiştir. Toplam bilgi puanı ortalaması 6.4±1.0 olarak hesaplanmıştır. Çalışanların çocuk sahibi olma ve çalışma yılı ile bilgi puanları arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Listelenen prosedürlerde“lomber ponksiyon”en ağrılı işlem iken“topuktan kan almak”daha az ağrılı bir işlem olarak saptanmıştır. Yenidoğanda analjezi kullanmama nedenleri arasında analjezi kullanılmaması gerektiğine inanma cevabı ön plana çıkmıştır. Ünitelerde görev yapan sağlık çalışanları yenidoğanın ağrısını belirlemek için kan basıncında yükselme, taşikardi ve hiperglisemi gibi fizyolojik değişimleri kullanmaktadır. Felçli yenidoğanda ağrı değerlendirmesinde de avuç içi terlemesi, hiperglisemi, ajitasyon ve hipertermi cevapları ön planda bulunmuştur. Sonuçlar doğrultusunda ünitelerde görev yapan sağlık çalışanlarının hizmet içi eğitim konularının yenidoğan ağrısı ve ağrı yönetimi konusu eklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the knowledge levels, attitudes of the healthcare professionals working in the neonatal intensive care units about the pain experienced by the newborn, as well as to determine the attitudes of the employees about the interventions applied in the units. Our research is a comparative descriptive study, was carried out in 3 hospitals with neonatal intensive care units in Istanbul. Health workers working in the neonatal intensive care unit in these institutions were included in the study. In the study, the Questionnaire and Descriptive Information Form were used for the Evaluation of the Knowledge Levels of the Health Care Professionals on Neonatal Pain and the Interventions They Applied. Content validity analyzes were used in the creation of the Questionnaire for Evaluating the Knowledge Levels of Health Care Professionals for Neonatal Pain and Their Interventions. The final form of the preform was created with the pre-application and test-retest applications. The obtained data were evaluated with appropriate statistical methods. A total of 158 healthcare professionals from three hospitals participated in the study. The mean age of the participants was calculated as 26.95±2.37. It was determined that 92.4% of the participants participating in the research were female and 7.6% were male. The mean total knowledge score was calculated as 6.4±1.0. There was no significant relationship between the employees' having children and working years and their knowledge scores. Of the listed procedures,“lumbar puncture”was the most painful procedure, while“heel bloodletting”was the less painful procedure. Among the reasons for not using analgesia in newborns, the answer to believing that analgesia should not be used came to the fore. Health workers working in the units use physiological changes such as elevation in blood pressure, tachycardia, hyperglycemia to determine newborn pain. Palm sweating, hyperglycemia, agitation, hyperthermia responses were also found to be prominent in pain assessment in paralyzed newborns. In line with the results, it was suggested to add neonatal pain and pain management to the in-service training topics of the health workers working in the units.