Ülseratif kolit aktivasyonu ile serum lösinden zengin alfa 2 glikoprotein1 ( LRG1) düzeyinin korelasyonu
Correlation of alfa 2 glycoprotein1 ( LRG1) levels rich in serum leucine with activation of ulcerative colitis
  1. Tez No: 798565
  2. Yazar: SERHAT KURA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İSPİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Ülseratif kolit (ÜK) kolon ve rektumda sürekli olarak devam eden bir kronik hastalıktır. Vakaların çoğunda rektum tutulmuş olur ve inflamasyon bu bölgeden proksimale doğru yayılır. ÜK hastaları genellikle kanlı diyare ile başvururlar. Rektal inflamasyon nedeniyle bağırsak hareketleri sık ve hacim olarak azdır. İlişkili semptomlar arasında karın ağrısı, sıkışma hissi, tenesmus ve gaita inkontinansı yer alır. Distal hastalıkta olan hastalarda ise kabızlık sık sık kan ve mukus akıntısı ile görülür. ÜK'nin aktivite ve remisyonunun değerlendirilmesinde kolonoskopi altın standarttır, ancak günümüzde invaziv olmayan belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Amaç: Bu çalışmada, aktif ÜK, remisyon ÜK ve kontrol grubunda serum Lösinden Zengin Alfa 2 Glikoprotein1 (LRG1) düzeylerini saptamak ve bu gruplar arasında LRG1 düzeylerini karşılaştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Kahramanmaraş Sütçü İmam Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran 54 ÜK tanılı hasta ve 26 kontrol grubu dahil edildi. Hastalar Truelove Witts kriterleri ve Seo klinik indeksine göre aktif ve remisyon gruplarına ayrıldı. ÜK hastaları ve kontrol grubunun demografik özellikleri, laboratuvar verileri ve serum LRG1 düzeyleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmada, True-Love Wittz indeksi ve Seo klinik indeksine göre beyaz küre, nötrofil, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C reaktif protein (CRP), nötrofil-lenfosit oranı (NLO), platelet-lenfosit oranı (PLO) ve serum LRG1 düzeyleri ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Aktif hasta grubunda her iki klinik indekse göre de NLO, PLO, CRP, ESH ve serum LRG1 düzeyleri remisyon ve kontrol gruplarına göre anlamlı yüksek çıkmıştır. SEO klinik indeksine göre aktif hastalığı tahmin etmede serum LRG1 düzeyi tanısal performans gösterse de hastalık şiddeti ile LRG1 arasında anlamlı bir korelasyon çıkmadı. Sonuç: Bu sonuçlara göre ÜK hastalık aktivitesinin değerlendirilmesi için serum LRG1 seviyelerinin izlenmesinin faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Ancak, daha fazla çalışma gerekli olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ulcerative colitis (UC) is a chronic disease that continues in the colon and rectum with attacks and remissions. In almost all cases, the rectum is affected and the inflammation spreads proximally from this area. Patients with UC usually present with bloody diarrhea. Due to rectal inflammation, bowel movements are frequent and small in volume. Associated symptoms include abdominal pain, a feeling of constriction, tenesmus and fecal incontinence. In patients with distal disease, constipation may often be accompanied by blood and mucus discharge. Colonoscopy is the gold standard for evaluating activity and remission in UC, but today there is a need for non-invasive markers. Aim: In this study, we aimed to determine the levels of serum Leucine-Rich Alpha-2-Glycoprotein 1 (LRG1) in active UC, remission UC and control groups and to compare LRG1 levels between these groups. Materials and Methods: In our study, 54 UC patients and 26 control group patients who applied to the Gastroenterology clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital were included. Patients were divided into active and remission groups according to Truelove Witts criteria and Seo clinical index. Demographic characteristics, laboratory data, and serum LRG1 levels of UC patients and the control group were recorded. Findings: In the study, statistically significant differences were found between groups in terms of white blood cell count, neutrophil, erythrocyte sedimentation rate (ESH), C-reactive protein (CRP), neutrophil-lymphocyte ratio (NLO), platelet-lymphocyte ratio (PLO) and serum LRG1 levels according to True-Love Witts index and Seo clinical index. In the active patient group, NLO, PLO, CRP, ESH and serum LRG1 levels were significantly higher than in the remission and control groups according to both clinical indexes. Although serum LRG1 level showed diagnostic performance in predicting active disease according to the SEO clinical index, there was no significant correlation between LRG1 and disease severity. Conclusion: Based on these results, we believe that monitoring serum LRG1 levels may be useful in evaluating UC disease activity. However, more studies are needed.