2018 lırads' a göre hepatosellüler karsinom ve hepatosellüler karsinom dışı lezyonların ayrımında gadoksetik asit disodyum (GD-EOB-DTPA) kullanılan kontrastlı dinamik karaciğer MRG'nin diagnostik değerinin nomogramkullanılarak karşılaştırılması
Diagnostic assessment of MRI with contrast dynamic liver using gadoxetic acid disodium (GD-EOB- DTPA) in the discrimination of hepatocellular carcinoma and non-hepatocellular carcinoma lesions according to 2018 lirads
- Tez No: 798567
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KADRİ ARIBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Yaptığımız çalışmada, bir hepatosit spesifik ajan olan gadoksetik asit disodyum (Gd- EOB- DTPA) kontrastlı dinamik karaciğer MRG'de, tanısal nomogramla birlikte kullanılan 2018 LI-RADS raporlama sisteminin, HSK ve HSK dışı kitlelerin ayrımındaki tanısal değerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Yaptığımız çalışma tek merkezli retrospektif olarak Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu onayından sonra başladı. 2018 Ocak ve 2021 Ağustos arasında, gadoksetik asit disodyum (Gd- EOB-DTPA) kullanılarak elde olunan, 788 adet karaciğer kontrastlı dinamik MRG tetkiki incelendi. 2018 LI-RADS kriterlerini taşımayan 373 hasta çalışmaya dahil edilmedi. Kalan 415 hastanın MRG tetkikleri, iki gözlemci tarafından incelenip 2018 LI-RADS raporlama sistemine göre değerlendirildi. LI-RADS raporlama sistemine göre olgular 5 ayrı gruba ayrıldı. Karaciğerde kitlesi olmayan, kronik karaciğer parankim hastalığı bulguları olanlar LI-RADS 1, karaciğerde kitlesi olan olgular LI-RAD 2-5 olarak gruplandırıldı. Nicel değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu histogram ve Q-Q grafikleri ile denetlendi. Nicel değişkenler ortalama ± standart sapma ve ortanca (en küçük değer-en büyük değer) ile özetlenirken, nitel değişkenler sıklık (yüzde) olarak özetlendi. Normal dağılıma uygun olan nicel değişkenler grup sayısına göre bağımsız örneklemlerde t testi veya tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilirken normal dağılıma uygun olmayan nicel değişkenler grup sayısına göre Mann Whitney U testi veya Kruskal Wallis testi ile analiz edildi. Ayrıca, nitel değişkenler Ki-kare testi veya Fisher'in kesin testi ile analiz edildi. İkili karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi kullanıldı. Değişkenlerin HSK ve non-HSK'yı ayırt etme başarısı ROC (receiver operating characteristic) eğrisi analizi ile değerlendirildi. HSK'yı belirlemede en etkin olan değişkenleri saptamak amacıyla ileriye dönük seçimli çoklu lojistik regresyon analizi yapıldı ve p3,5 olarak belirlendi. LI-RADS aynı zamanda en yüksek duyarlılık, doğru sınıflama oranı ve negatif kestirim değerine de sahipti. Kapsül kontrastlanmasının en yüksek seçicilik ve pozitif kestirim değerine sahip olduğu görüldü. AFP için ideal kesim noktası >15 ng/mL ve boyut için ideal kesim noktası >20 mm olarak belirlendi. HSK'yi belirlemede en başarılı değişkenleri saptamak amacıyla ileriye dönük seçimli çoklu lojistik regresyon analizi yapıldı. Difüzyon kısıtlaması, arteriyo-portal (A-P) wash-out ve LI-RADS en başarılı değişkenler olarak saptandı. Difüzyon kısıtlaması olan hastalarda HSK olma riski diğerlerinden 13,461 kat daha yüksek olarak saptandı (OR: 13,461; 95% GA: 2,215- 81,802; p=0,005). A-P wash-out olan hastalarda HSK olma riski diğerlerinden 8,934 kat daha yüksek olarak saptandı (OR: 8,934; 95% GA: 1,306 - 61,100; p=0,026).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we examined the diagnostic value of 2018 LI-RADS reporting system together with a diagnostic nomogram in the differentiation of HCC and non- HCC masses in contrast-enhanced dynamic liver MRI using the gadoxetate disodium (Gd-EOB-DTPA) which is a hepatocyte-specific agent. Materials and methods: Our study retrospectively started as a single-center after the approval of the Ethics Committee of the Faculty of Medicine of Zonguldak Bülent Ecevit University. Between January 2018 and August 2021, 788 liver contrast- enhanced dynamic MRI examinations obtained using the gadoxetic acid disodium (Gd-EOB-DTPA) were analyzed. 373 patients who did not meet the 2018 LI-RADS criteria were excluded from the study. The liver MRIs of the remaining 415 patients were examined by two observers and evaluated according to the 2018 LI-RADS reporting system. The cases were divided into 5 different groups according to the LI- RADS reporting system: patients with no hepatic mass and signs of chronic liver parenchymal disease were classified as LI-RADS 1, and patients with hepatic masses as LI-RAD 2-5. The conformity of the quantitative variables to the normal distribution was checked with histograms and Q-Q plots. These variables were summarized as mean ± standard deviation and median (smallest value to largest value), while qualitative variables were summarized as frequency (percentage). Quantitative variables suitable for normal distribution were evaluated with independent samples t- test or one-way analysis of variance (ANOVA) according to the number of groups, whereas quantitative variables not in accordance with the normal distribution were analyzed according to the number of groups with the Mann Whitney U test or the Kruskal Wallis test. Also, qualitative variables were analyzed with the Chi-square test or Fisher's exact test. Bonferroni correction was used for pairwise comparisons. The success of the variants in distinguishing between HCC and non-HCC was evaluated by ROC (receiver operating characteristic) curve analysis. Prospective selective multiple logistic regression analysis was performed to determine the most effective variables in determining HCC and p3.5. LI-RADS also had the highest sensitivity, correct classification rate, and negative predictive value. Capsule enhancement had the highest selectivity and positive predictive value. The ideal cut-off value for AFP was >15 ng/mL and the ideal cut-off value for size was >20 mm. Prospective selective multiple logistic regression analysis was performed to determine the most successful variables in HCC. These variables were found as diffusion restriction, arterio-portal (A-P) wash-out, and LI-RADS 4&5. The risk of HCC was found to be 13.461 times higher in patients with diffusion restriction (OR: 13.461; 95% CI: 2.215 - 81.802; p=0.005) and was observed to be 8.934 times higher in patients with A-P wash-out (OR: 8.934; 95% CI: 1.306 - 61.100; p=0.026).