Kinematic design and analysis of munition ejector release unit
Mühimmat bırakma ünitesinin kinematik tasarım ve analizi
- Tez No: 798581
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN PARLAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada; bir salma mekanizmasına bağlı mühimmat üzerindeki askı kollarının sabit aralıklarla açılması için tasarım, analiz ve optimizasyonlar yapılacaktır. Kanca kolları mekanizma tarafından tutulur ve son açma komutu verildiğinde kanca kollarını eşit açılarda ve eşit hızlarda serbest bırakır. Bu sistemde 30 inçlik kulp mesafesine sahip mühimmat kullanılabilmektedir. Bu rijit mekanizmanın sınır koşulları belirlidir. Bu mekanizmanın tasarımı ve analizi analitik ve sayısal olarak yapılmıştır. Çeşitli tasarım ve analizlerden sonra rijit mekanizmanın çalıştığı açı aralıklarına uygun ve optimize edilmiş boyutlar elde edilmiştir. Bu tasarım sayesinde kancaların ve parçaların kinematiği elde edilmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi ile istenilen hareketi gerçekleştiren mekanizma analiz edilip; oluşturulan 3D tasarımın kinematik hareket verileri doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; design, analysis and optimizations will be done to open the hanger handles at fixed intervals on the ammunition attached to a release mechanism. The hook arms are held by the mechanism and release the hook arms at equal angles and at equal speeds when the last opening command is given. Munitions which have a 30-inch lug distance, can be used in this system. The boundary conditions of this rigid mechanism are determined. The design and analysis of this mechanism is done analytically and numerically. After various designs and analyzes, dimensions are achieved suitable and optimized for the angle ranges that rigid mechanism works. Through this design, kinematic of the hooks and parts are obtained. The mechanism that performs desired movement are analyzed with the finite element method; the kinematic movement data of the created 3D design is verified to confirm.