Cost estimation for sustainable building construction projects in Iraq
Irak'ta sürdürülebilir bina inşaat projeleri için maliyet tahmini
- Tez No: 798587
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Prekast inşaatta, binanın yapısal bileşenlerinin çoğu seri üretilir ve montaj için şantiyeye gönderilir. Çok sayıda yapının hızlı ve ekonomik bir şekilde inşasına yardımcı olmak için bu bileşenler, seri üretime dayalı endüstriyel yöntemler kullanılarak üretilmektedir. Geleneksel inşaat yöntemleri, gerekli hızlı yeniden inşa çalışmalarını tamamlayamıyor gibi görünse de, prefabrik yapı sistemleri umut verici görünmektedir. Daha geniş dağıtım için bir pilot çalışma olarak, bu araştırma, okul binaları için uygun maliyetli prefabrikasyon çözümlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bina prefabrikasyonunun özelliklerini ve gereksinimlerini belirlemek için kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Ardından, bu stratejiyi Irak'ta kullanmanın fizibilitesine yönelik kapsamlı bir araştırma. Bir anket araştırması yapıldı ve bulgular, şehir projesinin maliyet engelleri ve aşımları için en yüksek puanı alırken, sahadaki toprak tipi ile gerekli ekipman arasındaki ilişkinin en düşük puanı aldığını ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
In precast construction, the majority of the building's structural components are mass-produced and shipped to the construction site for assembly. In order to assist the speedy and cost-effective construction of a large number of structures, these components are manufactured utilizing mass production-based industrial methods. Traditional construction methods appear unable of completing the required rapid reconstruction work, however prefabricated building systems appear promising. As a pilot study for wider deployment, this research intends to evaluate cost-effective prefabrication solutions for school buildings. A comprehensive literature review was conducted to identify the characteristics and requirements of building prefabrication. Then, comprehensive research into the feasibility of using this strategy in Iraq. A questionnaire survey was done, and the findings revealed that the city project received the highest rating for cost hurdles and overruns, while the relationship between soil type on the site and required equipment received the lowest rating.