Sabit ortodontik tedavilerden kaynaklanan beslenme değişikliklerinin biyokimyasal kan parametrelerine etkisi
The effect of nutritional changes caused by fixed orthodontic treatments on biochemical blood parameters
  1. Tez No: 798649
  2. Yazar: SÜMEYYE YAŞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÇOBAN BÜYÜKBAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada amacımız ortodontik tedavinin ve önerilen diyet şeklinin beslenme üzerinde yaptığı değişiklikleri hematolojik ve biyokimyasal parametreler üzerinden değerlendirmektir. 2019-2021 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine sahip hastalara ait dosyalar Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı bilgi yönetim sisteminden retrospektif olarak dosya taraması şeklinde elde edilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine sahip hastalar Sivas Numune Hastanesi arşivinden elektronik sağlık kayıtları taraması yöntemiyle tekrar taranmıştır. 17 ortodontik tedavi gören hasta, 20 herhangi bir ortodontik tedavi görmemiş hasta olmak üzere 37 hasta seçilmiştir. Çalışmamıza dahil edilen hastaların tedavi başlangıcı (T0), tedavinin ilk ayları (T1) ve tedavinin ilerleyen ayları (T2) olmak üzere toplamda üç zaman dilimindeki hematolojik ve biyokimyasal parametreleri retrospektif olarak incelenmiştir. Rutin biyokimyasal test verileri içinden nütrisyon değerlendirilmesi için Avrupa Paranteral Nutrisyon Derneği (ESPEN) kılavuzunun 2021 güncellemesindeki öneriler göz önünde bulundurularak bakılacak kan parametrelerine karar verilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 23.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Çalışmamızın sonucunda ortodontik tedavi gören hastaların total kolesterol, ALT, CRP, GGT, direkt bilirubin değerlerinde artış tespit edilmiştir. Buna göre ortodontik tedavi sırasında verilen diyet listesi ve tedavi sırasında oluşan beslenme zorlukları sebebiyle karaciğer yükü artmaktadır. Ortodontik tedavi süresince kan değerlerinde inflamatuar göstergelerin arttığı görülmüştür. Daha ileri çalışmalarla ortodontik tedavinin karaciğer üzerinde oluşturduğu yük ve sebepleri araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The obtained data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 23.0 package program. Statistical significance level was determined as 0.05. As a result of our study, an increase in total cholesterol, ALT, CRP, GGT and direct bilirubin values of patients receiving orthodontic treatment was determined. Accordingly, the liver load increases due to the diet list given during orthodontic treatment and the nutritional difficulties that occur during the treatment. It was observed that inflammatory indicators increased in blood values during orthodontic treatment. With further studies, the burden and causes of orthodontic treatment on the liver should be investigated. In this study, our aim is to evaluate the changes made by orthodontic treatment and the recommended diet on nutrition through hematological and biochemical parameters. The files of the patients who applied to our outpatient clinic between 2019-2021 and met the inclusion criteria were obtained retrospectively from the information management system of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. Patients who met the inclusion criteria were re-screened from the archive of Sivas Numune Hospital by electronic health records scanning method. 37 patients, 17 of whom received orthodontic treatment, and 20 patients who did not receive any orthodontic treatment, were selected. Hematological and biochemical parameters of the patients included in our study in three time periods, including the beginning of treatment (T0), the first months of treatment (T1), and the following months of treatment (T2), were retrospectively analyzed. Considering the recommendations in the 2021 update of the European Association for Parenteral Nutrition (ESPEN) guideline for the evaluation of nutrition from the routine biochemical test data, the blood parameters to be measured were decided.