Atatürk dönemi Türkiye'sinin Yeni Mersin Gazetesi'ne yansımaları (1928-1938)
Reflections of Ataturk period Turkey on Yeni Mersin Newspaper (1928-1938)
  1. Tez No: 798656
  2. Yazar: NEVİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 466
Özet
Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yerel organlarından biri olan Yeni Mersin gazetesinin 1928-1938 yılları arasındaki haberleri incelenmiştir. Gazetede Türkiye'deki siyasi, sosyal, kültürel meseleler ile ekonomi, zirai, bayındırlık konularının Yeni Mersin gazetesine yansımaları ve bu gazetenin dönem olaylarına bakış açısına yer verilmiştir. Bununla birlikte gazetenin Atatürk ilkeleri ve inkılaplarının bölge halkına tanıtılması ile halkın inkılaplara bakış açısı da yansıtılmıştır. Gazetenin 1938 yılına kadar ele alınmasının nedeni Yeni Mersin gazetesinde Atatürk dönemi Türkiye'sinin incelenmesidir. Araştırma sonucunda Mersin vilayetinin merkez ve kazalarında 1928-1938'e kadar her alanda gelişme gösterdiği görülmektedir. Mersin vilayeti, cumhuriyet rejimine ve Cumhurbaşkanı Atatürk'e bağlılığıyla tanınan bir vilayettir. Nitekim gazetede Mersin halkının, inkılapları samimiyetle karşıladığı ve hükümetin getirdiği yenilikleri bir an önce hayata geçirmeye çalıştıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study in vestigated the news from the Yeni Mersin newspaper, one of the local newspapers in the Republic of Turkey, during the years 1928 and 1938. The newspaper in cludes the viewpoint of the Yeni Mersin newspaper on the historical events of the times as well as the observations on the political, social, cultural, economic and agricultural issues in Turkey. Additionally the newspaper presented Atatürk's beliefs and reforms to the locals and expressed their view point on the reforms. The reason why the newspaper was considered until 1938 is that the analysis of the Ataturk period in Turkey was conducted in Yeni Mersin Newspaper. According to the research findings, we can say that Mersin Province showed progress in the center and its districts until 1928-1938 in all sectors. Mersin province is a province that was affiliated with the Republican regime and president Ataturk. As a matter of fact it was observed in the newspaper that the people of Mersin welcomed the reforms sincerely and they tried to implement the innovations brought by the government as soon as possible.