Thomas Hardy'nin romanlarına ekoeleşrirel yaklaşımlar
Ecocritical approaches to Thomas Hardy's novels
  1. Tez No: 798702
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma Thomas Hardy'nin romanlarını ekoeleştirel açıdan incelemektedir. Çalışma, Giriş ve Sonuç kısımları dışında üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın Ekoeleştiri Nedir? adını taşıyan birinci bölümü ekoeleştirinin tanımını, tarihsel süreç içinde geçirdiği değişimi, doğa ve insan ilişkisini, bu ilişkinin neden olduğu ekolojik sorunları ve bütün bunların edebiyattaki yansımasını ekoleştirinin önde gelen yazar ve düşünürlerinin kuramları çerçevesinde ele almaktadır. Thomas Hardy başlıklı ikinci bölüm, yazarın hayatı, edebi yönü ve bu tez çalışmasında ele alınacak romanları ile ilgilidir. Thomas Hardy'nin Romanlarına Ekoeleştirel Yaklaşımlar adlı üçüncü bölüm ise Hardy'nin Çılgın Kalabalıktan Uzak, Yuvaya Dönüş ve Ağaç İşçileri adlı romanlarını doğa-insan karşıtlığı, kadın-erkek karşıtlığı ve kırsal-kent karşıtlığı temaları bağlamında ekeoleştirel açıdan incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Thomas Hardy's novels from an ecocritical point of view. The study consists of three main parts except for the Introduction and Conclusion parts. The first part of the study called What is Ecocriticism? discusses the definition of ecocriticism, its change in the historical process, the relationship between nature and humans, the ecological problems caused by this relationship and the reflections of all these in literary works, within the framework of the theories of the leading writers and thinkers of ecocriticism. The second part, titled Thomas Hardy, is about the author's life, his literary career and his novels that will be discussed in this thesis. The third part, Ecocritical Approaches to Thomas Hardy's Novels, investigates Hardy's novels Far from the Madding Crowd, The Return of the Native and Woodlanders from an ecocritical perspective in the context of nature-human opposition, male-female opposition, and rural-urban opposition.