Farklı sürelerde uygulanan statik germelerin genç basketbolcularda bazı performans parametrelerine etkisi
The effect of static stretching applied at different durations on some performance parameters in young basketball players
- Tez No: 798711
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışma, farklı sürelerde uygulanan germe egzersizlerinin bazı kuvvet parametrelerine ve biyomotor özelliklere üzerine olan etkisinin karşılaştırılması ve hangi germe yönteminin daha etkili olduğunu tespit etmek amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya, aktif olarak devam eden 16 erkek basketbolcu (sabit sürede germe grubu=8, farklı sürelerde germe grubu=8) gönüllü olarak çalışmaya katılmıştır. Çalışma, izokinetik kuvvet testi ölçümü için laboratuvar ortamında Cybex NORM (Lumex Inc, Ronkonkoma, New York, USA) izokinetik dinamometresi kullanılmıştır. Çalışmada tüm katılımcıların dominant bacak ölçümleri yapılmıştır. Tüm katılımcıların farklı açılarda kuvvet oranları hesaplanmıştır. Katılımcıların, dikey sıçrama, çeviklik, esneklik, ekstansiyon-konsantrik, ekstansiyon-eksantrik, fleksiyon-konsantrik ve fleksiyon-eksantrik açıları ölçümleri literatürde bulunan protokollerle ölçülmüştür. Verilerin analizlerinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Çalışmaya ait verilerin normal dağılımlarına çarpıklık, basıklık değerleri ve Shapiro-Wilk testi kullanılmış ve dağılımların normal olduğu tespit edilmiştir. Gruplar arası parametrelerin karşılaştırılmasında“Independent T Testi”ile ön-son test arasındaki farkın tespiti için“Paired Samples T Test”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to compare the effects of stretching exercises applied at different rest periods on some strength parameters and biomotor properties and to determine which stretching method is more effective.16 active male basketball players (fixed time stretching group=8, stretching group for different durations=8) voluntarily participated in the study. In the research, Cybex NORM ( Lumex Inc , Ronkonkoma , New York, USA) isokinetic dynamometer was used in laboratory environment for isokinetic strength test measurement.Dominant leg measurements of all participants were made. The force ratios of all participants were calculated at different angles.Vertical jump, agility, flexibility, extension - concentric , extension-eccentric, flexion - concentric and flexion-eccentric angles of the participants were measured using protocols found in the literature. SPSS 24 package program was used in the analysis of the data.Skewness, kurtosis values and Shapiro-Wilk test were used for the normal distributions of the data belonging to the study and it was determined that the distributions were normal.To compare the parameters between the groups was used“ Independent T Test”, to determine the difference between the and the pre-post test, was used“ Paired Samples T Test”.