İzole lunatum kistlerinin skafolunat ligament lezyonları ile ilişkisi
Relationship between isolated lunate CYSTS and scapholunate ligament lesions
  1. Tez No: 798746
  2. Yazar: MELİH GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜMİT ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Lunatumun intraosseoz ganglion kistleri genellikle asemptomatik olarak görülür fakat semptomatik olduğunda kronik el bileği ağrısının nadir nedenlerindendir. Skafolunat ligament komşuluğunda olan bu kistlerin standart tedavisi açık tekniklerle yapılan küretaj ve grefonajdır. Bu teknikler ameliyat sonrasında sertlik, vasküler bozulmalarla sonuç verebilmektedir. Artroskopik teknikler bu komplikasyonların önlenmesinde daha güvenilir bir tercihtir. Bu çalışmada lunatumdaki intraosseoz ganglion kisti nedeniyle artroskopik küretaj grefonaj yapılan hastaların fonksiyonel sonuçlarını ve skafolunat ligament hasarı birlikteliğini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamız retrospektif bir çalışmadır. Lunatumda izole intraosseoz kist görülen, artroskopik olarak küretaj ve grefonaj uygulanan 18 hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların ameliyat öncesinde ve sonrasındaki eklem hareket açıklıkları, Modifiye Mayo el bileği skorları, VAS skorları ve kavrama gücü kaydedildi. Hastalar ortalama 25 ay (18-52) takip edildi. skafolunat ligament hasarı olan hastalara artroskopik dorsal kapsülodez uygulandı. Çalışmaya katılan hastaların 15'inde skafolunat ligament lezyonu olduğu görüldü ve tedavi edildi. Ameliyat öncesine göre Modifiye el bileği skorlarında, VAS skorlarında ve kavrama gücünde anlamlı iyileşme olduğu görüldü. Eklem hareket açıklıklarının anlamlı olarak değişmediği görüldü. Hastaların tamamı iyileşti ve nüks görülmedi. Herhangi bir komplikasyonla karşılaşmadık. Sonuç olarak, gelişen artroskopik tekniklerle lunatumdaki intraosseoz ganglion kistlerinin tedavisi tatmin edici gözükmektedir. Ayrıca skafolunat ligament lezyonlarıyla birlikte görülebileceği ve aynı seansta tedavi edilebileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Intraosseous ganglion cysts of the lunate are usually asymptomatic, but when symptomatic, they are a rare cause of chronic wrist pain. The standard treatment of these cysts adjacent to the scapholunate ligament is curettage and grafting using open techniques. These techniques may result in postoperative stiffness and vascular disorder. Arthroscopic techniques are a more reliable choice in the prevention of these complications. In this study, we aimed to evaluate the functional outcomes of patients who underwent arthroscopic curettage grafting due to intraosseous ganglion cyst in the lunate and the association of scapholunate ligament damage. Our study is a retrospective study. Eighteen patients with intraosseous cysts in the isolated lunate and treated with arthroscopic curettage and grafting were included in the study. Preoperative and postoperative joint range of motion, Modified Mayo wrist scores, VAS scores and grip strength were recorded. The patients were followed up for an average of 25 months (18-52). Arthroscopic dorsal capsulodesis was applied to patients with scapholunate ligament injury. In these study had scapholunate ligament lesions and were observed and trated fifteen patients. It was observed that there was a significant improvement in the modified wrist scores, VAS scores and grip strength compared to the preoperative period. It was observed that the joint range of motion did not change significantly. All of the patients recovered and no recurrence was observed. We did not encounter any complications. In conclusion, the treatment of intraosseous ganglion cysts in the lunate seems to be satisfactory with developing arthroscopic techniques. It should also be kept in mind that it may be associated with scapholunate ligament lesions and can be treated in the same session.