İzole perfüze tavşan böbreğinde periarteriyel stimülasyon ve eksojen noradrenalin cevaplarında endotel kaynaklı gevşetici faktörün rolü
- Tez No: 12750
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
29 ÖZET izole perfüze tavşan böbreğinde ve böbreğin venöz dönüşümü ile süperfüze edilen tavşan aort şeridinde periarteriyel uyarı ve eksojen noradrenalin cevaplarında endotel kaynaklı gevşetici faktörün rolü incelenmiştir. Endotel kaynaklı gevşetici faktörün ce vaplarını önleyen, solubl guanilat siklaz inhibitörü metilen mavisinin 10"5M konsantras yonda direkt tavşan aort şeridi, böbrek perfüzyon basıncı ve böbreğin venöz dönüşümü ile süperfüze edilen tavşan aort şeridinde, eksojen noradrenalin cevaplarında artışa ne den olduğu gözlenmiştir. Periarteriyel uyarıya karşı endojen noradrenalin salınımına bağlı böbrek perfüzyon basıncı ve böbrek venöz dönüşümü ile süperfüze edilen test or ganında elde edilen cevapların metilen mavisinden sonra inhibe olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar renal vasküler endotel'den salınan mediyatörlerin renal vasküler ho meostazisde önemli rolü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY In this study the role of endothelium-derived relaxing factor in the responses to, pe riarterial stimulation and exogenously applied noradrenalin were investigated in the isolated perfused rabbit kidney and rabbit thoracic aorta strips superfused with the veno us effluent of the kidney. Methylene blue, soluble guanylate cyclase inhibitor, caused an inhibition in endothelium dependent relaxation. Methylene blue, when used at the con centration of 10~5M, caused a potentiation in the responses of exogenously applied nor adrenaline in the isolated, Krebs superfused rabbit thoracic aorta superfused with the venous effluent of the kidney. But caused an inhibition to periarterial stimulation. These results indicate that neurotransmitter released from kidney due to periarterial stimulation is partly under the control of the release of endothelium-derived relaxing fac tor from renal vascular endothelium.