Acil serviste kafa travmalı hastalarda hematolojik belirteçlerin değerlendirilmesi
Hematological evaluation of patients with HEAD injury in the emergency department
- Tez No: 798748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SEMİH GEDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı kafa travmasında beyin tomografisi gerekliliğine karar ver-me aşamasında hematolojik belirteçlerin yol gösterici olup olamayacağını araştırmaktır. Çalışma 1 Ocak 2018 - 1 Ocak 2022 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi Erişkin Acil Servisinde yapıldı. Kafa travması nedeniyle başvuran hastaların bilgileri, hastane otomasyon sistemi kullanılarak retrospektif olarak incelendi. Kafa travması tanısı alan, bilgisayarlı tomografide kraniyal patoloji saptanan hasta grubu ve bilgisayarlı tomografide kraniyal patoloji saptanmayan hasta grubu çalış-mamıza dahil edildi. Bilgisayarlı tomografide patoloji olup olmamasına göre olguları iki gruba ayırdık. Patoloji olan hastalarda lökosit sayısı, nötrofil sayısı, monosit sayısı, nöt-rofil sayısı/lenfosit sayısı oranı ve lökosit sayısı/ortalama trombosit hacmi oranı değişken-leri arasında farklılık istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Patoloji olan hastalarda eritrosit dağılım genişliği, trombosit sayısı, trombosit dağılım genişliği, ortalama trombo-sit hacmi değişkenleri arasında farklılık ise istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. İmmatür granülosit sayısının, cerrahi tedavi ihtiyacı olan hastalar ile medikal tedavi ala-cak hastalar arasındaki farklılığı anlamlı yüksek bulundu. Kafa travmalı hastada intrak-raniyal patoloji varlığında lökosit sayısı, nötrofil sayısı, monosit sayısı ile nötrofil sayı-sı/lenfosit sayısı oranı ve lökosit sayısı/ortalama trombosit hacmi oranı değerlerinin yük-sekliği ROC analizinde anlamlı bulundu. Hematolojik belirteçler için tanı koyucu eşik değerleri (Cut-off) hesaplandı. Lökosit sayısı için 8460 mm3/L, nötrofil sayısı için 4360 mm3/L, monosit sayısı için 610 mm3/L ile nötrofil/lenfosit oranı için 1.99 ve löko-sit/ortalama trombosit hacmi oranı için 0.83 üzeri olan hastaların bilgisayarlı tomografi-sinde patoloji çıkma olasılığı diğer gruba göre daha yüksek ihtimalde gözükmektedir. Hematolojik belirteçler, acil servise izole kafa travması ile başvuran hastaların bil-gisayarlı tomografi taramalarından önce beyin patolojilerini gösteren değerler olarak kul-lanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether hematological parameters can be a guide in deciding the necessity of brain tomography in head trauma. In the study, the information of the patients who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Hospital Adult Emergency Service due to head trauma between January 1, 2018 and January 1, 2022, were analyzed retrospectively using the hospital automation system. The patient group diagnosed with head trauma, cranial pathology detected in computed tomography and the patient group without cranial pathology in computed tomography were included in our study. We divided the cases into two groups according to the presence or absence of pathology in computed tomography. The differences are high leukocyte count, neutrophil count, monocytes count, neutrophil count/lymphocyte count ratio and leukocyte count/mean platelet volume ratio were found to be statistically significant in patients with pathology. The differences are low erythrocyte distribution width, platelet count, platelet distribution width, mean platelet volume were found to be statistically significant in patients with pathology. The differ-ence is high in the number of immature granulocytes between patients who need surgical treatment and those who will receive medical treatment was found to be significant. High levels of leukocyte count, neutrophil count, monocyte count and neutrophil count/lymphocyte count ratio and leukocyte count/mean platelet volume ratio values were found significant in ROC analysis in the presence of intracranial pathology in a patient with head trauma. Cut-off values were calculated for hematological markers. Patients with a leukocyte count greater than 8460 mm3/L, neutrophil count 4360 mm3/L, monocyte count 610 mm3/L, neutrophil/lymphocyte ratio above 1.99, and leu-kocyte/mean platelet volume ratio above 0.83 seem to be more likely to have pathology on computed tomography than the other group. It is thought that hematological markers can be used as values indicating brain pathologies before computed tomography scans of patients admitted to the emergency department with isolated head trauma.