Beden eğitimi öğretmen adaylarının istihdam edilebilme algıları ile işsizlik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Republic of Türkiye Selçuk University HEALTH sciences institute
  1. Tez No: 798749
  2. Yazar: BÜŞRA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, beden eğitimi öğretmen adaylarının istihdam edilebilme algıları ile işsizlik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubu, farklı üniversitelerin (Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi) Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümlerinde öğrenim görmekte olan 218 kadın ve 304 erkek olmak üzere toplam 522 öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Rothwell ve ark (2008) tarafından geliştirilen İstihdam Edilebilirlik Algısı Ölçeği (İEAÖ), Dursun ve Aytaç (2009) tarafından geliştirilen İşsizlik Kaygısı Ölçeği (İKÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov, Independent-Samples T, One-Way ANOVA, Tukey testleri ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır: Beden eğitimi öğretmen adaylarının istihdam edilebilirlik algıları ve işsizlik kaygıları orta düzeydedir. Cinsiyetlerinin istihdam edilebilirlik algıları üzerinde bir etkisi yoktur, işsizlik kaygıları üzerinde ise etkisi vardır. Yaşlarının istihdam edilebilirlik algıları üzerinde bir etkisi yoktur, işsizlik kaygıları üzerinde ise etkisi vardır. Kardeş sayılarının istihdam edilebilirlik algıları üzerinde bir etkisi yoktur, işsizlik kaygıları üzerinde ise etkisi vardır. Anne mesleklerinin hem istihdam edilebilirlik algıları üzerinde hem de işsizlik kaygıları üzerinde bir etkisi yoktur. Baba mesleklerinin hem istihdam edilebilirlik algıları üzerinde hem de işsizlik kaygıları üzerinde bir etkisi yoktur. Aile aylık gelirlerinin istihdam edilebilirlik algıları üzerinde bir etkisi vardır, işsizlik kaygıları üzerinde ise etkisi yoktur. İstihdam edilebilirlik algıları ile işsizlik kaygıları arasında anlamlı ve negatif yönlü bir korelasyon ilişkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between physical education teacher candidates' employability perceptions and unemployment anxiety levels. The study group consisted of 522 teacher candidates (218 females and 304 males) enrolled in Physical Education and Sports Teaching Departments of different universities (Selcuk University, Necmettin Erbakan University, Karamanoglu Mehmetbey University, Van Yuzuncu Yil University). The Personal Information Form, the Employability Perception Scale developed by Rothwell et al. (2008), and the Unemployment Anxiety Scale developed by Dursun and Aytaç (2009) were used as data collection tools in the study. Kolmogorov-Smirnov, Independent-Samples T, One-Way ANOVA, Tukey tests, and Correlation were used in the data analysis. The significance level was accepted as 0,05. The findings of the study are as follows: The employability perceptions and unemployment anxiety levels of physical education teacher candidates are at a moderate level. Gender has no effect on employability perceptions, but it has an effect on unemployment anxiety levels. Age has no effect on employability perceptions, but it has an effect on unemployment anxiety levels. The number of siblings has no effect on employability perceptions, but it has an effect on unemployment anxiety levels. The mother's profession has no effect on both employability perceptions and unemployment anxiety levels. The father's profession has no effect on both employability perceptions and unemployment anxiety levels. The monthly income of the family has an effect on employability perceptions, but it has no effect on unemployment anxiety levels. There is a significant and negative correlation between employability perceptions and unemployment anxiety levels.