Evaluation of risk delay factors in road construction projects using topsis method
Topsıs yöntemi ile yol inşaat projelerinde risk gecikme faktörlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 798760
  2. Yazar: ARAM MUQDAD MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gecikme sorunu, yol yapımında önceden uzmanlık eksikliği, ek test ve denetim ve üretici ve tedarikçi desteği ve performans bilgisi eksikliği nedeniyle çoğu yol yapım projesini rahatsız eder. Proje yaşam döngüsünün ilk adımı olduğu için riskleri tahmin etmek, herhangi bir şirketin bütçeleme ve kaynak tahsisi sürecinin önemli bir parçasıdır. Irak'ta talepler, değişiklik emirleri ve risk kaynaklı maliyet aşımları ile ilgili az sayıda çalışma olmasına rağmen, konuyla ilgili az sayıda çalışma bulunmaktadır. bu amaçla, bu çalışma Irak'taki yol yapım risklerini Delphi yöntemi kullanarak ve ilgili araştırmalara ve uzman bakış açılarına bağlı olarak araştırmıştır. ilk aşama, toprak ve çalışma ortamı varyasyonları nedeniyle kuzey Irak vilayetleri olan çalışma alanını belirlemekti. Bunu takiben araştırmacı, potansiyel tehditler için bir RII oluşturmak üzere bölgesel verileri kullandı. Risk derecesinin belirlenmesi için üçüncü aşamada elde edilen veriler MATLAB yazılımı kullanılarak geliştirilen TOPSIS yaklaşımı kullanılarak analiz edilmiştir. RII'nin sonuçlarını TOPSIS çalışmasıyla karşılaştırmak mümkündü. Risk değerlendirmesine dayalı olarak, altyapı projelerini etkileyen değişkenler belirlenmiş ve test edilmiştir. sonuçlar bu alandaki riskleri belirlemede üstündü.
Özet (Çeviri)
The problem of delays plagues most road-building projects due to the risk of lack of prior expertise, additional testing and inspection in road building, and a lack of manufacturer and supplier support and performance information. Predicting risks is an essential part of any company's budgeting and resource allocation process since it is the first step in the project life cycle. Although there are few studies on claims, modification orders, and cost overruns owing to risk in Iraq, there are a few studies on the subject. for that, this study investigated the road construction risks in Iraq using the Delphi method and depending on relevant research and expert perspectives. the first stage was to define the study area, which was the northern Iraqi provinces because of the soil and working environment variations. Following that, the researcher used regional data to establish an RII for potential threats. To determine the risk rating, data obtained in the third phase was analysed using the TOPSIS approach, which was developed using MATLAB software. It was possible to compare the results of the RII with the TOPSIS study. Based on the risk assessment, the variables that impact infrastructure projects were identified and tested. the results were superior in identifying risks in this field.