Robust autolanding system design for a combat aircraft on the ground
Muharip hava aracı için yerde gürbüz otomatik iniş sistemi tasarımı
  1. Tez No: 798761
  2. Yazar: SERDAR AVŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR KUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tez kapsamında muharip bir hava aracı 6 serbestlik dereceli olarak modellenmiştir. Havadaki dinamiğe ek olarak yerdeki dinamik için de 3 tekerlekli bir iniş takımı modeli oluşturulmuştur. Daha sonrasında bu model kullanılarak hava aracının iniş esnasında tekerleği yere koymasından durmasına kadar olan süreç için gürbüz bir otomatik iniş sistemi tasarlanmıştır. Literatürdeki çizgi takip algoritmaları karşılaştırılmış ve çizgi takip ve kontrol eforu birlikte değerlendirildiğinde doğrusal kayan kip güdüm kanununun en başarılı olduğu bulunmuştur. İç döngü otopilot tasarımı için kayan kip kontrol (SMC) ve doğrusal integral türev (PID) kontrol yöntemleri kullanılmıştır. Bozucu bastırma kapasitesini arttırmak için ileri besleme kazançları kullanılmıştır. Tasarlanan otomatik iniş sistemleri yan rüzgar, fren arızaları, direksiyon arızası ve ana iniş takımı tekerleklerinin yanal etkinliklerindeki değişimlere göre test edilmiştir. Sonuç olarak SMC denetleyicinin en az PID denetleyici kadar gürbüz olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, a 6-degree-of-freedom model of a combat aircraft is created. Apart from the flight dynamics, landing gear dynamics on the ground are also modeled. After that, a robust autolanding system is designed for the autoland part after the main landing gears touch the ground until the aircraft stops. For the outer guidance loop line following guidance algorithms are compared and the linear sliding mode guidance algorithm is found to be the best in terms of the combination of line tracking and required control effort. For the inner autopilot loop sliding mode control (SMC) and proportional integral derivative (PID) control are used. Feedforward gains are also added for increased disturbance rejection. The designed autoland systems are tested against crosswind, brake failures, steering failure, and decreased cornering power factor for main landing gear tires. It has been found that SMC is as robust as PID control for inner loop applications.