Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda mikroalbuminüri düzeyi ile mikro rna ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between microalbuminuria level and micro RNA in patients with TYPE 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 798772
  2. Yazar: MİRZA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diyabetik nefropati kronik böbrek hastalığının en önemli nedenidir. Diyabetik nefropati zemininde gelişen kronik böbrek hastalığı yaşam kalitesinde bozulma ve azalmış yaşam beklentisi ile ilişkilidir. Böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastaları tespit etmeye yönelik basit laboratuvar testlerinin yaygın olarak kullanılabilmesine rağmen, hastalar hastalığın geç dönemlerinde tanı alabilmektedir. Yakın zamana kadar böbrek fonksiyonundaki düşüşü yavaşlattığı gösterilen tek ilaç sınıfı anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri ve anjiyotensin reseptör blokerleriydi. Son yıllarda kullanımda olan sodyum glukoz kotransporter 2 inhibitörleri ile yapılan çalışmalar sonucunda renal olumlu etkiler gösterdikleri tespit edilmiştir. Çalışmamızda diyabetik nefropatisi olan hastalarda miRNA let 7a, miRNA 25 ve miRNA130b'nin dapagliflozin tedavisi öncesi ve sonrası alınan kan örneklerindeki düzeylerinin analizi yapılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrasında araştırılan miRNA'ların düzeylerinde anlamlı fark görülmesi halinde, diyabetik nefropatinin tedavisinde ve takibinde kullanılabilecek invaziv olmayan bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği ve tedavide bir terapötik hedef olarak değerlendirilebileceği düşünülmüştür. Çalışma sonunda elde edilen veriler ışığında dapagliflozin tedavisi öncesi ve sonrası 2.ay hasta serumlarında miRNA let 7a, miRNA 25 ve miRNA130b değerleri arasında anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Dapagliflozin tedavisi öncesi ve sonrası bakılan idrarda mikrototal protein ve mikroalbuminüri düzeyleri arasında anlamlı fark tespit edilmesine rağmen miRNA düzeyleri ile anlamlı bir korelasyon tespit edilememiştir. Diyabetik nefropatili hastalarda dapagliflozin kullanımının mikroalbuminüri üzerindeki olumlu etkisinin diyabetik nefropatiyle alakalı miRNA değişiklikleri ile ilişkisinin daha net aydınlatılabilmesi için daha kapsamlı çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetic nephropathy is the most important cause of chronic kidney disease. Diabetic nephropathy related chronic kidney disease is associated with deterioration in quality of life and reduced life expectancy. Although simple laboratory tests to detect patients with renal dysfunction can be widely used, patients can be diagnosed in the late stages of the disease. Until recently, the only class of drugs shown to slow decline in kidney function were angiotensin converting enzyme inhibitors and angiotensin receptor blockers. İn recent years, as a result of studies conducted with sodium glucose cotransporter 2 inhibitors, it has been determined that they have renal positive effects. In our study, the levels of miRNA let 7a, miRNA 25 and miRNA130b in blood samples taken before and after dapagliflozin treatment were analyzed in patients with diabetic nephropathy. It is thought that if there is a significant difference in the levels of miRNAs investigated before and after treatment, it can be used as a non-invasive biomarker that can be used in the treatment and follow-up of diabetic nephropathy and can be evaluated as a therapeutic target in treatment. In the light of the data obtained at the end of the study, it was determined that there was a significant difference between miRNA let 7a, miRNA 25 and miRNA130b values in the serum of patients before and after dapagliflozin treatment at second month. Although a significant difference was detected between micrototal protein and microalbuminuria levels in the urine before and after dapagliflozin treatment, no significant correlation was found with miRNA levels. More comprehensive studies are needed to better elucidate the positive effect of dapagliflozin use on microalbuminuria in patients with diabetic nephropathy and its relationship with diabetic nephropathy-related miRNA changes.