Yeni doğan bebeklerde görülen deri belirtileri ve hastalıkları
  1. Tez No: 79878
  2. Yazar: AYŞE TAZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Dünyaya yeni gelen bebeğin yüzey genişliği itibariyle en büyük organı derişidir. Dış ortamla ilk karşılaşan organ olan derinin, muayene ve bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Yenidoğan döneminde görülen bir çok deri lezyonu zamanla kendiliğinden geçer. Ancak bu konuda tamamen bilgisiz ve endişeli olan ailelerin rahatlatılması gerekmektedir. Bu amaçla Diyarbakır doğumevinde doğan bebekler ve Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi prematüre ve yenidoğan servisine yatırılan bebekler dermatolojik muayeneden geçirildi, ilk bir haftalık 1080 bebek yenidoğan döneminde görülen fizyolojik değişiklikler, geçici deri değişiklikleri, vasküler veya pigmente doğum lekeleri ve genetik geçişli hastalıkların deri lezyonları açısından incelendi. Tüm bebeklerin deri ve mukozaları muayene edildi. Çalışma sonucunda sıklıkla tespit edilen deri ve mukoza bulguları, eritema toksikum neonatorum(%4.16), miliaria(%2.69), milia(%6.67), epstein incisi(%10.00), yağ bezi hiperplazisi(%17.69), lumbosakral kıllanma(%2.39), deskuamasyon(%5.00), lanugo(%6.11), salmon patch(%11.10), nevus flammeus(%0.18), kavernöz hemanjiom(%0.28), mongol lekesi(% 12.22), cafe au lait(%0.75), konjenital melanositik nevüs(%0.56) idi. Sonuç olarak çeşitli deri lezyonlarının fizyolojik ve geçici olduğunun ailelere anlatılması ve takibi zorunlu lezyonlar ve hastalıklar hakkında bilgilendirilmesi açısından yenidoğan deri lezyonlarının iyi bilinmesi gerekmektedir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY The largest organ of the newborn, considering the surface wide, is skin. Because of being first organ that face with the environment. The skin must be inspected and took care very well. Most of the skin lesion which occur during newborn period recover themselves. But the parents who are ignorant and anxious about these lesions must be satisfied. In this study, the newborn in Diyarbakır Maternity Hospital and Dicle University Medical Faculty premature and newborn service are exemined dermatologiciy. In the first week of their life, 1080 newborn babies are examined for physiological changes, temporary skin changes, vascular and pigmented born spots and skin lesions of genetic illness. Al of the babies' skin and mucosas were examined. At the and of the study, frequently observed skin and mucosa findings were; erythema toxicum(4.16%), miliaria(2.69%), milia(6.67%), epstein pearls (10.00%), sebase gland hyperplasias 7.69%), a tuft of hair in lumbosacral region(2.39%), desquamation^. 00%), lanugo(6.11%),salmon patches(11.1%), naevus flammeus(0.18%), kavernöz hemanjiom(0.28%), mongolian spots(12.22%), cafe au lait spot(0.75%) and congenital melanocyte naevus(0.56%). As a result ; to explain the parents that the various skin lesions are physiological and temporary ; and to give them same information about serious illness and lesions the newborn skin lesions must be known very well. 49