Antralin ve UVB kombine sağaltımı ile antralin sağaltım etkinliğinin Psoriyaz Alan Şiddet İndeksi ile değerlendirilmesi
The Evaluation of the efficiency of anthralin and UVB combination versus anthralin in the treatment of psoriasis by Psoriasis Area Severity Index
  1. Tez No: 79879
  2. Yazar: TURNA AYDOĞAN İLKNUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran psoriyazlı olgular arasında seçilen 20 olguya UVB + antralin kombine sağaltımı uygulanarak sağaltım etkinliği araştırılmış, kontrol kümesini oluşturan 20 olguya ise sadece antralin sağaltımı uygulanmıştır. Her iki grubun karşılaştırılması sağaltım öncesinde, sağaltımın 1., 2., 3., 4. haftaları sonunda PAŞİ skoru kullanılarak yapılmıştır. Antralin + UVB kombine sağaltımı uygunan araştırma grubunda sağaltım öncesi PAŞİ skoru ortalaması 11.1, sağaltımın 1. haftası sonunda 5.0, 2. haftası sonunda 3.4, 3. haftası sonunda 1.7, 4. haftası sonunda 1.3 olarak, antralin sağaltımı uygulanan kontrol grubunda sağaltım öncesi 11.0, sağaltımın 1. haftası sonunda 5.05, 2. haftası sonunda 3.7, 3. haftası sonunda 1.7, 4. haftası sonunda 1.3 olarak değerlendirilmiştir. Antralin + UVB kombine sağaltımı uygulanan grupta tedavinin 1. ve 2. haftası sonunda PAŞİ skoru ortalaması antralin tedavisi uygulanan gruba göre daha düşük olarak saptanmasına rağmen, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış, kombine sağaltımla antralinin irritasyon etkisinin belirgin derecede az gözlemlenmiş olması nedeniyle, herhangi bir kombine sağaltım uygulaması planlanan olgularda antralinin kombinasyonda yer almasının etkinlik ve yan etki yönlerinden tercih nedeni sayılabileceği kanısına varılmıştır. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, UVB + anthralin combined therapy was given to a group of 20 patients with psoriasis. 20 patients with psoriasis which anthralin therapy was administered solely, served as controls were selected from the outpatient clinic of Dokuz Eylül University, Department of Dermatology. The comparison of the groups were made by using PASI before treatment and in the 1st, 2nd, 3rd and 4th weeks of the treatment. The average PASI scores before treatment and on the 1st, 2nd, 3rd and 4th weeks of treatment in which UVB + anthralin combined therapy was administered were 11.1, 5.0, 3.4, 1.7, 1.3 and, in the control group which anthralin therapy was given were 1 1.0, 5.05, 3.7, 1.7, 1.3, respectively. In the 1st and 2nd weeks of treatment, average PASI values of the group in which anthralin + UVB combined therapy was given were lower than the group of which only anthralin therapy was given. The difference was not found to be statistically significant. The irritation of anthralin in the combined treatment regimen was observed to be lower. These findings suggest that in a combined treatment regimen, anthralin can be choosed. 73