Adliye çalışanlarının evlilik ve iş doyumları ile evlilikte uyum ve aile işlevlerinin incelenmesi
Analyzing marriage and job satisfaction and marriage harmony and family functions of court workers
  1. Tez No: 798796
  2. Yazar: BÜŞRA KAZAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmada, adliyelerde çalışan personelin evlilik doyumu, iş doyumu, evlilikte uyum ve aile işlevlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Adliye personelinin çalışma koşulları göz önüne alınarak bu araştırmanın yapılması ihtiyacı duyulmuştur. Araştırmanın örneklemi 170 adliye personelinden oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini ise İstanbul ili ve İstanbul Adalet Sarayı'nda çalışan adliye çalışanları oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda veri toplama aracı olarak İş Doyumu Ölçeği, Evlilik Doyumu Ölçeği ile birlikte Evlilikte Uyum ve Aile İşlevleri Ölçeği eş zamanlı olarak uygulanmıştır. Ayrıca karşılaştırma yapmak için katılımcıların ölçeklerle birlikte Demografik Bilgi Formu cevaplamaları sağlanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeklerin puanlarının incelenmesinde betimleyici istatistik, güvenirlik düzeyinin belirlenmesinde iç tutarlılık analizi, kişi ve yüzde dağılımının incelenmesinde frekans analizi, üç ve daha fazla kategori için ortalamalar arası farkın incelenmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), ölçek puanları arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson Korelasyon Analizi, iki kategori için ortalamalar arası farkın incelenmesinde T-Testi kullanılmıştır. Çalışmada demografik değişkenlerde kullanılmıştır. Demografik değişkenler açısından (yaş, cinsiyet, çalışma süresi, meslek, evlilik süresi, çocuk sayısı) sonuçların farklılık gösterdiği görülmüştür. Araştırmada anlamlılık düzeyi p=0,05 üzerinden değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda adliye personellerinin evlilik doyumu, iş doyumu, evlilikte uyum ve aile işlevleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to analyze the marital satisfaction, job satisfaction, marital adjustment and family functions of the personnel working in the courthouses. Due to the conditions of the courthouse personnel, it was felt necessary to conduct such a study. The sample of the research consists of 170 courthouse personnel. The universe of the research consisted of courthouse employees working in Istanbul and the Istanbul Palace of Justice. Survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. For this purpose, Job Satisfaction Scale, Marriage Satisfaction Scale and Marriage Adjustment and Family Functioning Scale were applied simultaneously as data collection tools. In addition, the participants were provided to answer the Demographic Information Form together with the scales for comparison. Obtained data were analyzed by using IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. Descriptive statistics to analyze the scores of the scales, internal consistency analysis to determine the level of reliability, frequency analysis to analyze the person and percentage distribution, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) to examine the difference between the means for three or more categories, Pearson Correlation Analysis to examine the relationships between the scale scores, two categories T-Test was used to examine the difference between the means. Demographic variables were also used in the study. It was observed that the results differed in terms of demographic variables (age, gender, length of employment, occupation, duration of marriage, number of children). In the study, the level of significance was evaluated over p=0.05. As a result of the research, no significant relationship was found between the marital satisfaction, job satisfaction, marital adjustment and family functions of the courthouse personnel.