Future of the marketers in artificial intelligence-driven world: A research on marketers in the telecommunication industry
Yapay zeka güdümlü dünyada pazarlamacıların geleceği: Telekom sektöründeki pazarlamacılar üzerine bir araştırma
- Tez No: 798812
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pazarlamada yapay zekanın artan kullanımı, yapay zeka odaklı bir dünyada pazarlamacıların geleceği hakkında artan ilgi ve endişeye yol açmıştır. Bu işletme yüksek lisans tezi, çeşitli ülkelerden alanın uzmanlarıyla ve bir yapay zeka chatbot'uyla röportajlar yürüterek yapay zekanın pazarlamadaki potansiyel rolünü araştırmıştır. Bu çalışma, yapay zekanın pazarlamada sunduğu zorlukları ve fırsatları belirlemektedir. Çalışma aynı zamanda pazarlamacıların profilindeki potansiyel değişiklikleri ve yapay zekanın gelecekteki işgücü piyasası üzerindeki etkisini de araştırmıştır. Araştırma bulguları, telekomünikasyon sektörünün yapay zeka güdümlü sistemler nedeniyle şimdiden önemli değişiklikler yaşadığını göstermiştir. Çalışma, pazarlama alanındaki uzmanların, yapay zekanın pazarlamacılar üzerindeki potansiyel etkisinin ve hızla değişen bir ortamda gelişmek için uyum sağlama ihtiyacının farkında olduğunu ortaya koymuştur. Buna ek olarak çalışma, teknolojik değişikliklerin işgücü piyasası üzerindeki tarihsel etkisini ve yapay zekanın gelecekteki işgücü piyasası üzerindeki etkisine ilişkin mevcut varsayımları vurgulamaktadır. Son olarak, bulgular, pazarlamacıların profilinin, yeni beceri ve yetkinlikler gerektiren daha fazla veriye dayalı rollere doğru kaydığını göstermektedir. Genel olarak bu çalışma, pazarlamada yapay zekanın sunduğu zorluklara ve fırsatlara ilişkin değerli bilgiler sağlamakta ve pazarlamacılara değişen sektöre uyum sağlamaları ve başarılı olmaları için rehberlik sunmaktadır. Araştırma bulguları aynı zamanda işin geleceği ve teknolojinin pazarlama işgücü piyasasını şekillendirmedeki rolü hakkında daha geniş çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
The increasing use of artificial intelligence in marketing has led to growing interest and concern about the future of marketers in an artificial intelligence-driven world. This MBA thesis explores the potential role of artificial intelligence in marketing by conducting interviews with experts from various countries in the field and an artificial intelligence chatbot. This study identifies the challenges and opportunities presented by artificial intelligence in marketing. The study also investigates the potential changes in the profile of marketers and the impact of artificial intelligence on the future labour market. The research findings demonstrate that the telecommunications industry has already experienced significant changes due to artificial intelligence-driven systems. The study reveals that experts in the field of marketing are aware of the potential impact of artificial intelligence on marketers and the need for adaptation to thrive in a rapidly changing landscape. In addition, the study highlights the historical effect of technological changes on the labour market and current assumptions about artificial intelligence's impact on the future labour market. Finally, the findings show that the profile of marketers is shifting to more data-driven roles, requiring a new set of skills and competencies. Overall, this study provides valuable insights into the challenges and opportunities presented by artificial intelligence in marketing and offers guidance for marketers to adapt and thrive in a changing landscape. The research findings also have broader implications for the future of work and technology's role in shaping the marketing labour market.