Ai-enhanced personalization in The Turkish e-commerce market: A Survey on consumer behavior and decision-making
Türk e-ticaret pazarında yapay zeka destekli kişiselleştirme: Tüketici davranışları ve karar verme üzerine bir anket
- Tez No: 902521
- Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, yapay zeka araçlarının ve özelliklerinin e-ticaretteki uygulamalarını incelemekte, özellikle Türkiye'deki platformlar ve tüketici davranışları ile karar alma süreçlerine odaklanmaktadır. Araştırmanın temel amacı, e-ticaret platformlarına entegre edilen yapay zeka destekli araç ve özelliklerin Türk tüketicilerin etkileşim düzeylerine olan etkisini incelemektir. Çalışma, kullanıcıların algıladığı yapay zeka destekli araçların verimliliği, yani sohbet robotları, görsel arama, öneri sistemleri ve otomatikleştirilmiş satış sonrası hizmetlerin, psikolojik ve davranışsal etkileşim düzeylerine olan etkilerini, bir kullanıcı anketi ve nicel araştırma metodolojisi kullanarak inceler. Bu araştırmanın bulguları, etkili bir şekilde entegre edilen yapay zeka destekli araçların e-ticaret platformlarıyla kullanıcıların etkileşimini olumlu yönde etkilediğini ve Türkiye'deki platformlara karşı kullanıcıların psikolojik ve davranışsal bağlılık tutumlarının gelişimine yol açtığını göstermektedir. Bu sonuçlar, kullanıcı deneyimini ve memnuniyetini artırma konusunda teknolojik araçların hayati rolünü vurgulamaktadır. Bu araştırmanın pazarlamacılar, e-ticaret profesyonelleri ve politika yapıcılar için önemli sonuçları bulunmaktadır; çünkü Türkiye'de tüketiciler için daha etkileşimli ve çekici bir e-ticaret ortamı geliştirmelerine rehberlik edecek kanıta dayalı içgörüler sağlamaktadır. Gelecek araştırmalar, kullanıcı etkileşim düzeylerini daha da artırabilecek diğer yapay zeka uygulamalarını veya e-ticaret platformu özelliklerini inceleyebilir ve Türk e-ticaret sektörünü daha da geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
This study explores the applications of artificial intelligence tools and features in e-commerce, focusing on platforms and consumer behavior and decision-making in Türkiye. The main purpose of this research is to investigate the impact of AI-driven tools and features integrated into e-commerce platforms on Turkish consumers' engagement. The study examines the effects of users' perceived efficiency of AI-driven tools, namely chatbots, visual search, recommender systems, and automated after-sales services, on their psychological and behavioral engagement levels by employing a user survey and a quantitative research methodology. The findings of this research demonstrate that effectively integrating efficient AI-driven tools into e-commerce platforms positively affects users' interaction with those platforms and leads to the development of psychological and behavioral engagement attitudes from those users towards the platforms in Türkiye, which highlights the crucial role of technological tools in enhancing user experience and satisfaction. This research has significant implications for marketers, e-commerce professionals, and policymakers, as it provides evidence-based insights that can guide them through developing a more interactive and engaging e-commerce environment for consumers in Türkiye. Future research could explore other AI applications or e-commerce platform features that would contribute to higher user engagement levels and further enhance the Turkish e-commerce sector.