China's border policy towards its northern neighbors
Çin'in kuzey sınır bölgesinde yer alan komşu ülkelere yönelik izlediği sınır politikası
  1. Tez No: 798818
  2. Yazar: GÜLAY KILIÇ MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu tez, 1991-2019 döneminde Çin'in Moğolistan, Rusya ve üç Orta Asya cumhuriyeti olan Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'a yönelik sınır politikalarını incelemektedir. Bu araştırma, Çin'in siyasi çıkarlarının kuzeyindeki komşularına yönelik sınır siyasetini nasıl etkilediğini daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırmayı organize etmek için kullanılan teorik çerçeve İngiliz Okuludur. Çin'in kuzey komşularına yönelik dış politikası, 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra değişti. Ana odak, bölgedeki güvenlik ve ekonomik çıkarlar oldu. Sınır anlaşmazlıklarını çözdükten sonra Çin, kuzey ve kuzeybatı bölgelerinde istikrarı korumaya ve ayrılıkçılıkla mücadeleye odaklandı. Çin ayrıca, Sincan-Uygur örneğinde olduğu gibi, ekonomik kalkınmayı, istikrarı desteklemek için kullandı ve ticaret için sınırları açtı. Son dönemde Çin, enerji arzını güvence altına almak için Orta Asya'dan gelen petrol ve doğal gaz kaynaklarına itimat etti. Çin, her ülkeyle ayrı ayrı dostane ilişkiler kurarak, yardım ve mali destek sağlayarak ve bölgesel çok taraflı bir çerçeve olan Şangay İşbirliği Örgütü'nü (ŞİÖ) teşvik ederek Orta Asya ve Moğolistan'daki çıkarlarını pekiştirmekte. Ayrıca Çin, Rusya ile hem dış hem de sınır politikasında iyi ilişkiler kurmuştur. Bu tez, Çin'in özellikle kuzey bölgesindeki Moğolistan, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'a yönelik sınır politikasının ticaret, ulaşım, hareketlilik (turizm ve göç) ve güvenlik gibi sınır yönetimi düzenlemeleriyle nasıl şekillendiğini tartışmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Çin'in bu özel bölgedeki sınır politikasının bir genellemesini sağlayacaktır. Çin'in bölgeye yönelik çıkarları ile sınır politikası arasında diyalektik ve örtüşen bir ilişki olduğu hipotezi irdelenmiştir. Araştırma bulguları hipotezi desteklemektedir ve bu tez, İngiliz Okulu çerçevesinin hem Çin'in sınır politikasını formüle etme sürecini hem de politikanın kendisini etkili bir şekilde açıklayabileceği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores China's border policies towards Mongolia, Russia, and the three Central Asian republics of Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan from 1991 to 2019. This research aims to understand better how China's political interests affected its border politics towards the northern periphery. The framework used to organize this research is the English School conceptual framework. China's foreign policy towards the northern neighborhood has changed since the Soviet Union dissolved in 1991. China's main focus has been on security and economic interests in the region. After resolving border disputes, China has focused on maintaining stability in its north and northwest regions and combatting separatism. China has also used economic development in Xinjiang-Uyghur as a way to promote stability and opened up borders for trade. Recently, China has also relied on oil and gas from Central Asia to secure its energy supply. China furthers its interests in Central Asia and Mongolia by building friendly relations with each country individually, providing aid and financial support, and promoting the Shanghai Cooperation Organization (SCO) as a regional multilateral framework. In addition, China has established good relations with Russia in both foreign and border policy. This thesis aims to examine how China's border policy towards Mongolia, Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan, specifically in the northern region, is shaped by the arrangements of border management such as trade, transportation, mobility (tourism and immigration), and security. The study will provide a generalization of China's border policy in this specific region. The hypothesis being examined is that there is a dialectical and concurrent relationship between China's interests and border policy towards the region. The research findings support the hypothesis and this thesis concludes that the English School framework can effectively explain both the process of formulating China's border policy and the policy itself.