Semiotic analysis of lovecraftian cosmic horror movies and an evaluation of horror genre in Turkish cinema
Lovecraftian kozmik korku filmlerinin göstergebilimsel analizi ve Türk sinemasında korku türüne ilişkin bir değerlendirme
- Tez No: 798834
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
H. P. Lovecraft tarafından geliştirilen Kozmik Korku, bilim kurgu, fantezi ve korku türlerinin bir alt türüdür. Kozmik korku, bilinmeyenden duyulan korkuyla ilgilidir. Genellikle uzaydan gelen tehditkâr varlıklar veya kadim kötücül gizemler hakkındadır. Korku sinemasının gelişiminde de önemli bir rol oynamıştır. Klişeleşmiş korku temalarının aksine, insan varoluşunun acılarına dair derin hikayeler kozmik korku alt türüne dahildir. Bu tez, kozmik korku türüyle doğrudan veya dolaylı olarak ilişkili olan uzun metrajlı filmler üzerine bir araştırma sunmaktadır. Bu amaçla bazı örnek filmler seçilmiş ve bu filmlerin bazı sekansları göstergebilimsel yöntem kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca Türk sinemasında korku filmleri üzerine bir değerlendirme yapabilmek için korku türünde eser vermiş katılımcılarla görüşülmüştür. Kendilerinden belirli sorulara cevap vermeleri istenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cosmic Horror, developed by H. P. Lovecraft, is a subgenre of science fiction, fantasy and horror. Cosmic horror is about the fear of the unknowable. It is usually about threatening beings from outer space or ancient malevolent mysteries. It has also played a key role in the development of horror cinema. Unlike stereotypical horror themes, deep stories about the pains of human existence are included in the cosmic horror subgenre. This thesis presents a research on feature films that are directly or indirectly related to the cosmic horror genre. With this aim, some sample films were selected and some sequences of these films were analyzed using the semiotic method. Moreover, in order to make an evaluation on horror films in Turkish cinema, participants who have produced works in the horror genre were interviewed. They were asked to answer specific questions. A conclusion was finally reached based on the collected findings.