The effectiveness of developing a new experimental educational syllabus for teaching user interface mobile app design to students of visual communication design in Amman, Jordan
Yeni geliştirilen deneysel bir eğitim-öğretim programının Ürdün-Amman'daki görsel iletişim öğrencilerinin mobil kullanıcı arayüzü tasarımı eğitimindeki etkisi
- Tez No: 798833
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EMRE BECER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Daha konforlu bir okuma ve“soft-form”bilgilerle etkileşimde bulunma sürecinde mobil uygulama kullanımı tüketiciler açısından giderek daha gerekli hale gelmektedir. Bu nedenle mobil uygulamalar yaygınlaşmakta ve kullanıcı arayüzü tasarımcılarının önemi de artmaktadır. Bütün bu önemine karşın, UI (Kullanıcı Arayüzü) mobil uygulamaları Ürdün üniversitelerinin grafik tasarım programlarında yer almamaktadır. Buna ek olarak, UI mobil uygulama derslerine de yer verilmediğinden, mezunların bu konuyla ilgili bilgileri yetersiz kalmaktadır. Bunun sonucunda yeni mezun öğrenciler ya ücretsiz çevrimiçi programlarla kendilerini eğitmeye çalışmakta ya da akademik olmaktan çok, doğal olarak ticari amaçlar güden pahalı kurslara yönelmektedir. Bu çalışmanın amacı, Ürdün üniversitelerinde eğitim gören görsel iletişim tasarımı öğrencilerine yönelik yeni ve deneysel bir UI mobil uygulama tasarımı eğitimi programı önerisi geliştirmektir. Bunu sağlamak üzere temelden yukarıya doğru ve tekrar edilen bir yaklaşımla ele aldığımız metodolojik ve tasarım esaslı bir yöntem kullandık. Bu yöntem ders programlarında çok sayıda tekrarlama içermektedir. İlk planda üst düzey üniversitelere ve ticari kurslara ait, çevrimiçi ulaşılabilen 13 ders programının içerik analizi yapıldı. Daha sonra ilk tasarlanan ders programı beş uzmanın görüş ve incelemesine sunuldu. Sonuç olarak bu araştırma lisans programlarında yer alacak UI mobil uygulama tasarımı derslerine yönelik ihtiyacı karşılayan kapsamlı bir incelemeye dönüştü. Önerilen ders programı dört bölüme ayrılmıştır: Giriş, UI eğitim süreci, UI en iyi uygulama örneklerine yönelik araştırmalar ve final projesi. Giriş bölümünde UI ve UX tasarımı temelleri ve mobil uygulama süreçleri yer almaktadır. UI eğitim süreci bölümünde kuram, uygulama, araçlar ve yayınlama yöntemleri üzerinde durulmaktadır. UI en iyi uygulama örneklerine yönelik araştırmalar bölümü tıbbi UI mobil uygulama tasarımına odaklanmakta ve UI kontrol listesi aracını tanıtmaktadır. Finalde ise öğrencilerden serbest malzemelerden yararlanarak bir proje ortaya koymaları ve projelerini iyice gözden geçirdikten sonra da sunmaları beklenmektedir. Hazırlanan bu ders programı öğrenci ve uzmanlar tarafından değerlendirilmiş ve olumlu geri dönüşler elde edilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları eğitim, program geliştirme ve UI mobil uygulama tasarımı alanlarında kullanılabilir, ayrıca tasarım sürecine uzman ve uygulayıcıları da dahil etmenin önemine de vurgu yapar. Araştırma ayrıca UI mobil uygulama tasarımı alanında kuram ve uygulama arasında bir köprü oluşturmaya yardımcı olmak üzere var olan eğitim yöntemlerini geliştirmeyi ve gelecekteki programlar konusunda bilgilendirmeyi de amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is becoming more and more essential to use mobile applications as consumers are more comfortable reading and interacting with soft-form information. Therefore, user interface designers have become increasingly relevant as mobile applications become more popular. Despite its importance, UI Mobile apps are not a part of all graphic design syllabi at Jordanian universities. In addition, UI Mobile App courses are not included in the curriculum, resulting in graduates with scant knowledge of the subject. Thus, it is common for newly graduated students to self-educate through free online programs or to be trained by expensive specialized companies, which are often non-academic-commercial in nature. Thus, the purpose of this study is to develop a novel proposed experimental educational syllabus for teaching user interface mobile app design to students of visual communication design at Jordanian universities. To achieve this, the current study followed a methodological approach of design-based research where we used an iterative, bottom-up approach to developing syllabus programs. This methodology allowed for several iterations of the syllabus. The first draft was based on a content analysis of 13 prominent syllabi available online from top-ranked universities and commercial online course providers. Then the first draft was refined based on the perceptions of five experts. As a result, this study provided a comprehensive examination of the need for specialized courses on UI mobile app design as part of the bachelor's degree. The proposed syllabus is divided into four parts: introduction, UI process, UI case studies and best practices, and a final project. The introduction covers the basics of UI and UX design and the process of mobile app design. The UI process section covers theory and practice, tools, and publishing. The case studies and best practices section focuses on medical UI mobile app design and includes a UI checklist tool. The final project requires students to use free materials to present their work and present and review their projects with the class after completion. This syllabus was evaluated by students and experts in the field and received positive feedback. The results of this study are applicable to the field of education, curriculum development, and UI mobile app design, as well as providing evidence of the value of involving experts and practitioners in the design process. This study also has implications for improving existing teaching methods and informing future syllabi, which may help to bridge the gap between theory and practice in the field of UI mobile app design.